Uskumatu on juhtunud, galeriid ja raamatupoed on lahti! Kuigi päris kinno ja teatrimajja veel ei saa, annab vaikselt avanev olukord jällekord kultuurset lootust edaspidisekski. Siinkohal mõned soovitused, mida teha ja kuhu minna kaunil maikuul.

Eike Epliku näitus „Jagatud territoorium”. Foto: Hedi Jaansoo

Esmajoones tasubki pilk suunata kogu täiega kunsti poole. Igas galeriis ja näitusemajas midagi toimub, mitmel majas on avatud lausa mitu näitust ning mitmel pool rakendatakse praktikat, mil väljapanekuid saab nüüd, pärast hingematvalt pikka pausi, külastada lausa igal nädalapäeval.

Näiteks. Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis on 23. maini avatud Jaanus Samma isikunäitus „Muster, mis on valminud mullu kevadel Kunstimajas toimunud residentuuri ning ERMis tehtud kunstilise uurimuse käigus. Väljapanekul tutvustatakse kõrvuti ERMist laenatud 19. sajandi tanusid koos neist inspireeritud joonistuste ja tikanditega. Samma jätkab „Mustriga” oma varasemates teostes alguse saanud geikogukondade varjatud kohtumiskultuuri ja fetišite uurimist. Aga see pole kõik, mis Tartu Kunstimajal praegu kultuurinäljastele pakkuda on!

Mai lõpuni on Tartmusis avatud veel Eike Epliku näitus „Jagatud territoorium. Viltuse maja esimese korruse ruume täidavad Epliku skulptuurid ja installatsioonid, mida võib vaadelda kui inimest ümbritsevaid looduslikke või psüühilisi maastikke, milles aeg-ajalt viibime. Millises keskkonnas me elame ja kas mõtleme ka neile, kellega oma territooriumit jagame? Või kas me üldse oskame jagada? Nagu aimategi, siis pole tegemist ainsa näitusega, mis Tartmusis praegu lahti on!

Olukorrale, kus päris peole veel ei saa, kuigi (ammu juba!) tahaks, pakub väikse leevenduse Kumu, kus saab kunsti vahendusel ette võtta retke reivikultuuri ajalukku ja seisundisse. Nimelt on Kumu kaasaegse kunsti galeriis avatud Kati Ilvese kureeritud näitus Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel. Selge see, et tegemist ei ole aga ainsa näitusega, mida Kumus praegu silmitseda saab!

Midagi head paistab siiski ka teatririndel toimuvat. Näiteks! Esietendub homme, 6. mail kell 21 Eesti Rahva Muuseumi tagumises parklas Tartu Uue Teatri lavastus „Kõigi piirangute lõpp. Kõik piirangud ei ole küll veel päriselt lõppenud, aga kaugel seegi aeg? Oluline on siinkohal teada, et tagatud on absoluutne ohutus: vaatajad on leibkondade kaupa suletud autodesse ning ka laval järgitakse kõiki viirusetõrje eeskirju. Lavateose autor-lavastaja on Ivar Põllu, laval näeme Nero Urket, Ekke Heklest ja Martin Korki.

Millalgi – loodetavasti maikuu jooksul –, kui kõigi piirangute lõpp on veelgi lähemal, saab aga teatrit näha ka Viljandis! Nimelt esietendub Ugala teatris lavastus Sõprusest. Armastusest. Hullumeelsusest. Tegemist ei ole ühe komöödiaga kolmes vaatuses, vaid hoopis kolme eraldi lavastusega (ühel õhtul). Jutustamisele tulevad Nikolai Gogoli kolm lugu, mis viivad vaataja romantilise hõnguga Ukraina külakolkasse, Peterburi peatänavale ning üksikinimese siseilma! Tekstid „Kuidas Ivan Ivanovitš läks tülli Ivan Nikiforovitšiga”, „Nevski prospekt” ning „Hullumeelse päevik” jõuavad vaatajani Ott Kiluski (Endla teater) dramatiseeringus ning Kaili Viidase (Endla teater) lavastuses, muusikalise kujunduse on teinud Peeter Volkonski.

Ugala teatri lavastus „Sõprusest. Armastusest. Hullumeelsusest”. Foto: Priit Loog

Meie ülisuurtest metropolidest väljapoole tasub maikuus aga veelgi vaadata. Esiteks muidugi Paide! Sest kuni 4. juunini peab igal õhtul kell 18.00 Paide keskväljakul kõne üks inspireeriv inimene. Kokku saab Paide Teatri aktsioonis „33 kõnet sõna 33 huvitavat isikut, kusjuures pole teada, millal üks või teine kõneleja pulti astub – olulisem kõnepidaja isikust või varasematest saavutustest on tema visioon Eestile. Paljude teiste seas saavad sõna Kersti Kaljulaid, Kaarel Tarand, Kaja Kallas, Aveliina Helm, Mikael Raihhelgauz, Annika Laats, Hardo Pajula ja Tarmo Jüristo.

29. mail aga ootab meid juba Sibulatee kalapuhvetite päev. Kohalikud elanikud avavad oma kodudes puhvetid, kus vähemalt üks oluline roog on tehtud Peipsi kalast. Puhvetid on avatud kell 11–17, boonuseks aga loodetavasti on võimalus skoorida värsket õhku ja D-vitamiini ning toredaid kohtumisigi.

Olulisi uudiseid toob ka kirjandusskeene (täpsemalt novellisfäär), sest esiteks peaks mai keskel ilmuma värske „Eesti novelli kogumik, kuhu koostajad Maarja Kangro, Kajar Pruul, Johanna Ross ja Urmas Vadi on eelmisel aastal trükivalgust näinud mahukast lühiproosamassiivist 20 parimat pala välja valinud. Autorite pingilt leiame tänavu teiste seas Ave Taaveti, Martin Alguse, Ilja Prozorovi, Triinu Merese, Katrin Pautsi, Piret Raua, Tauno Vahteri

Aga see, nagu öeldakse, ei ole veel kõik. Mai lõpus peaks nägema ilmavalgust ka kogumik „Armastus pärast ja teisi lugusid”, mille väljaandjaks on meie armas raamatupood Puänt. Raamat sisaldab möödunud aastal toimunud jutukonkursi „Minu veider armastuslugu” parimaid töid, autoriteks Ave Taavet, Mario Pulver, Berit Kaschan, Katrin Tegova, Jan Kaus jt. Kaante vahelt leiame soojust ja helgust ja siirust, aga ka maalähedust ja muidugi kunderalikkust!