2019. aasta loetumate veebiartiklite seast leiame nii päevakajalisemat kui igavikulisemat, teemadest on lugejaid kõnetanud nii zen, keskkond, alkohol kui viha.

Andres Maimiku essee „Viha anatoomia” illustratsioon. Autor: Jaan Rõõmus

Andres Maimiku essee „Viha anatoomia” illustratsioon. Autor: Jaan Rõõmus

Taas hakkab aastaring täis saama ja jällegi on aeg küps põhjalikeks meenutusteks, kokkuvõteteks, spekulatsioonideks ning järeldusteks. Milliseid lugusid on meie kallid lugejad aasta jooksul iseäranis hinnanud, mis küsimused on enim kõnetanud? Järgneb 2019. aasta veebistatistika TOP10 juhuslikus järjekorras.

Põhjalikult valmistab meile rõõmu esiteks see, et lugejad eriti suurt huvi tundnud lausa kahe pika persooniintervjuu vastu, esile olete tõstnud Henri Kõivu vestlust Aet Annistiga („Kuidas onu Heino hakkas ühiskonnale vastu töötama”) ilmajäetuse teemale pühendatud septembrinumbrist ning Maia Tammjärve kõnelust Meelis Oidsaluga („Põhiõigused ei ole maailmavaate küsimus”) sõnavabaduse küsimust lahanud mainumbrist.

Nagu tavaks saanud, on sellegi aasta TOPi pääsenud Andres Maimik, sedakorda esseega „Viha anatoomia” aktivismiteemalisest veebruarinumbrist. Zen-rubriigist on loetumate hulka tõusnud aga jaanuarilehes ilmunud Kadi Viigi artikkel „Mina, mina, mina: mindfulness kui egoistlik praktika”, aga muidugi on meie lugejaid huvitanud ka Helen Tammemäe ja Mariliis Mõttuse poolt septembris püstitatud küsimus „Kuus põhjust, miks lumehelbeke on õnnetu”.

Õnneks leiame loetavuse absoluutsest tipust ka mõned maisemad teemad, esiteks Ave Taaveti võluva loo „„Mu koduke on tilluke…” – kinnisvaraprobleemidest lastelauludes” täienisti kinnisvaraküsimustele pühendatud aprillinumbrist ning ainsa juhtkirjana on kõnealusele kõrgeimale pjedestaalile tõusnud Aleksander TsapoviSööme end surnuks ehk Heaoluühiskonna toiduneuroos” toiduteemalisest oktoobrinumbrist.

Aet Annist ja Meelis Oidsalu. Fotod: Ken Mürk

Aet Annist ja Meelis Oidsalu. Fotod: Ken Mürk

Et 2019. aasta on selgelt aasta, mil keskkond ka nende inimeste teadvusse tõusis, kes varem end sellest kõrvale olid suutnud hoida, näitab seegi, et alles 10. detsembril Müürilehe veebis ilmunud Martijin Katani artikkel „Puude põletamine elektrijaamades on hullumeelsus!” (tlk Martin Luiga) tegi aasta lõpus nii kiire spurdi, et pääses samuti 2019. aasta loetumate artiklite hulka. Päevakajalisemate teemade hulgast leiame aasta tipust aga Tanel Müti päevakommentaari „Tallinna alkoholimüügi piirangu mõju on kohalikule öömajandusele halvav”, aga ka kahjuks 5. juulil veebis ilmunud järelehüüde võrratule Marju Lepajõele.