Nagy Bögö – Erinevad maailmad II & III (2021)

Nagy Bögö albumitriloogia teist ja kolmandat osa iseloomustavad kevadsuvise maiguga helipalad, mille mahedaloomulise natuuri võiks ristida kokkuvõtvalt „kergfolgiks”.

Nagy Bögö albumitriloogia teist ja kolmandat osa iseloomustavad kevadsuvise maiguga helipalad, mille mahedaloomulise natuuri võiks ristida kokkuvõtvalt „kergfolgiks”.

★★★★☆

Nagu lubab albumi pealkiri, nõnda maalivadki temasse pressitud kaheksa lugu üpris mitmepalgelisi maailmu. Kord on paletile segatud sumedasse videvikku valatult sobiv pehmekoeline kõlavärving („Neitsit, neitsit, nõnna noor”), kord midagi hoopis hoogsamat („Vambola nachos”). Avapalast „Juuli” õhkuv tunnetus on aga äravahetamiseni sarnane suviste pärimusmuusikapidude atmosfääriga.

Kuigi ansambli intrigeeriv ungarikeelne nimetus („suur bass”) viitab kontrabassile, haarab jätkuvalt – niisamuti nagu märkis kolmikalbumi esimese osa puhul Kaisa Kuslapuu – enim tähelepanu ja rohkem kõrva jääb hoopis koosluse puhkpilliarsenal elik torupill, flööt ja külalisena esinev sopransaksofon. Rõhuasetus torupillile iseloomustab Nagy Bögö loomingut tervikuna ning õigustab jätkuvalt oma keskset rolli. Uue joonena on lisandunud eksperimenteerimine vokaalidega, mida võib eriti loo „Kodu poole, kulla poole” näitel hinnata õnnestunuks.

Eri maailmad ei pruugi siiski alati üksteisega sobituda. Seda ilmestab albumi nimilugu, mille küllaltki harmoonilist mõtlikkust katkestab esimese poole lõpus järsult episood hoopis teistsugust tonaalsust. Poeetiliselt sobiv, ent kõrvale pigem tüütav. Kui see erandlik seik kõrvale jätta, on lugu nauditav ja todasama passib öelda ka albumi kohta tervikuna.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Nagy Bögö – Erinevad maailmad I (2021)

Nagy Bögö – Erinevad maailmad I (2021)

Nagy Bögö on otsustanud lasta uue albumi välja mitmes jaos ning „Erinevad maailmad I” tõmbab bändi helikeelele (ja usutavasti ka uutele fännidele!) lahti värske ja konkreetse värava.
Kulno Malva – Akordionimeditatsioonid (2021)

Kulno Malva – Akordionimeditatsioonid (2021)

Viimasel ajal on eesti pärimusmuusikas säranud akordionimängijate hulgas naised, näiteks Tuulikki Bartosik ja Maimu Jõgeda, aga tänavu tõuseb fööniksina tuhast Kuno Malva.
Kiri-uu – Creak-whoosh (Stroom, 2021)

Kiri-uu – Creak-whoosh (Stroom, 2021)

Olev Muska ja Mihkel Tartu viskavad patsu Veljo Tormisele ning laotavad laiali kirju ja nüansirohke folktroonikavaiba.
Müürileht