Soomerootsi kirjanik Kjell Westö pälvis tänavuse Põhjamaade Nõukogu Kirjandusauhinna oma 2013. aastal ilmunud romaani „Hägring 38” („Miraaž 38”) eest. Sama romaan on varem saanud ka Rootsi Raadio Romaaniauhinna (Sveriges Radios Romanpris), lisaks nomineeriti teos nii Finlandia kirjandusauhinnale kui ka Augusti auhinnale (Augustpriset – August Strindbergi nimeline auhind, mida jagatakse igal aastal parimatele Rootsis ilmunud raamatutele).

Kjell Westö. Foto: Katja Lösönen

Kjell Westö. Foto: Katja Lösönen

Žürii põhjendas oma valikut järgnevalt: „Põhjamaade Nõukogu Kirjandusauhind läheb soome kirjanikule Kjell Westöle romaani „Miraaž 38” eest. See on mälestusi esilekutsuv proosa, mis elustab kriitilise hetke Soome ajaloos – hetke, mis on tugevalt seotud tänapäevaga.” Romaan räägib 1918. aasta Soome kodusõjast ja olukorrast teise maailmasõja hakul.

Rootsi Televisiooni Kultuuriuudistele (Sveriges Televisions Kulturnyheter) antud intervjuus tunnistas kirjanik, et sellest sõjast on Soomes pikka aega olnud raske rääkida. Westö sõnade järgi ei ole see küll päris tabu, aga siiamaani on sellest sõjast tulnud rääkida tundlikumalt kui teistest sõdadest Soome ajaloos. „On oluline, et me saame nüüd rääkida sellest tumedast perioodist Soome ajaloos. Nelja aasta pärast on kodusõjast möödunud sada aastat,” ütles Westö.

Rootsi päevalehele Dagens Nyheter antud intervjuus ütles Kjell Westö, et see on ülimalt prestiižne auhind – juba nominatsioon oli tema jaoks suur au. „Ma ei oska muud öelda, kui et see on minu raamatule olnud fantastiline aasta. Uskumatu reis!” ütles kirjanik. „Mul ei ole kunagi olnud ainult ühte (kirjanduslikult) liikumapanevat jõudu, kuid juba 2010. aastal oli mul tunne, et ajad on muutumas. Ma tahtsin kirjeldada üksikisiku püüdlust hoida koos oma elu nendel murelikel ja ähvardavatel aegadel, mil ka ühiskond tema ümber üritab iseennast koos hoida. Kõikide minu lugude aluseks on alati olnud kruustangid, mille vahele indiviid juhtub sattuma, kui suurem kollaps seisab ukse ees.” Westö lisas, et on raske selgitada, miks romaan nii hästi vastu võeti, kuid arvas, et ehk kajastab teos teemasid, mis on meie ajas mingit valupunkti tabanud, kirjeldades mure- ja ohtunnet tänapäeva ühiskonnas.

Põhjamaade Nõukogu Kirjandusauhinnaga käib kaasas 350 000 taani krooni suurune preemia.

Kjell Westö läbimurderomaaniks oli 1996. aastal ilmunud „Drakarna över Helsingfors” („Tuulelohed Helsingi kohal”), mis pälvis Soomes Aitäh-raamatu-eest-medali (Kiitos kirjasta-mitali) nimelise kirjandusauhinna. Eesti keelde on Westö loomingust tõlgitud novellikogu „Bruusi juhtum” (1996, tlk Mari Allik) ning romaanid „Lang” (2007, tlk Ülev Aaloe) ja „Kus kõndisime kunagi: romaan ühest linnast ja meie soovist rohu seest välja paista” (2011, tlk Tõnis Arnover). Viimase eest tunnustati autorit ka Finlandia kirjandusauhinnaga.