Katoliiklik Poola on ainus Ida-Euroopa riik, kus naiste õigus abordile on rangelt piiratud – see on lubatud vaid äärmuslikel põhjustel nagu rasedus vägistamise või intsesti tagajärjel või siis, kui naise või areneva loote elu on ohus. Praegu kaalub parlament abordi täielikku kriminaliseerimist. Esmaspäeval, 3. oktoobril protestivad kümned tuhanded inimesed üle Poola ja teisteski riikides abordikeelu vastu.

Üle Poola on toimunud juba mitu abordikeelu vastast protesti. Pildil kogunemine möödunud nädalavahetusel Torunis. Foto: Małgorzata Replińska

Üle Poola on toimunud juba mitu abordikeelu vastast protesti. Pildil kogunemine möödunud nädalavahetusel Torunis. Foto: Małgorzata Replińska

Poolteist nädalat tagasi, 23. septembril võttis Poola parlament seadusmuudatuse ettepaneku keelustada abordid viimasele lugemisele. Uue seaduse järgi peaksid noored tüdrukud ja naised raseduse lõpuni kandma, olenemata viljastamise asjaoludest või nende enda soovist. Ebaseadusliku abordi tegemine viiks kuni 5 aastaks vangi nii inimese, kellel see teostati, kui tervisetöötajad, kes aitasid protseduuri läbi viia, kirjutab European Women’s Lobby.

EWL lisab, et ka nurisünnitust loetaks ebaseaduslikuks abordiks, v.a juhul, kui naine suudab tõestada, et toimunu ei olnud tõepoolest tahtlik. Samuti võiks kriminaalkaristuse määrata arstidele, kui nende läbi viidud sünnieelne diagnostika peaks viima nurisünnituseni. Samal päeval lükkas Poola parlament koheselt tagasi naisorganisatsioonide tehtud ettepaneku abordiseaduseid lõdvendada ning suurendada ligipääsu rasestumisvastastele vahenditele ja seksuaalharidusele.

Esmaspäeval, 3. oktoobril kogunevadki kümned tuhanded inimesed üle Poola tänavatele, et protestida abordi keelustamise vastu. Naisi kutsutakse üles sel päeval töö asemel demonstratsioonile minema, et näidata, et riigil pole võimalik ilma naisteta toimida ning seetõttu peab naiste huvisid arvestama. Solidaarsuskogunemised toimuvad ka mitmes linnas Suurbritannias, Saksamaal, Kanadas, Madalmaades ja mujal üle Euroopa. Mitmed asutused on lubanud sel päeval oma uksed sulgeda, et vastumeelsust uue seaduse vastu üles näidata ning vastupanuliikumisele on toetust väljendanud ka mitu erakonda. Sarnased protestid on Poolas toimunud juba alates juunist, kui seadust parlamendis arutama hakati, ent esmaspäevane streik tõotab tulla kõige suurem.

Samal ajal on ühismeedias algatatud protestiliikumine märksõnade #BlackProtest ja #CzarnyProtest all, mille all kutsutakse inimesi üles postitama fotosid endast musta riietatult, et näidata solidaarsust Poola inimestega.