Rainer Sarneti spiel-dokumentaal „Vaino Vahingu päevaraamat” alates 16. veebruarist Kinos Sõprus

Foto: Gabriela Urm

Vaino Vahing sündis 15. veebruaril ja samal päeval toimub Tallinnas ka Rainer Sarneti uue spiel-dokumentaali „Vaino Vahingu päevaraamat” esilinastus. See on film kirjanikust, psühhiaatrist ja teatriuuendajast Vaino Vahingust. Mehest, kelle elu keerles kunsti ja mängu ümber. Ta pidas aastatel 1968–1984 päevaraamatut, kus on toonase Tartu kultuurielu glamuuri, isiklike armuseikluste valu, boheemlike olengute ja vaimsete otsingute kooskõla. Vahingu päevaraamatud on ajatuna mõjuvad ajastu dokumendid ühe eksistentsialistlikult laetud vaimuande elust täis armastust, kahtlusi, vestlusi, kogemusi, tülitsemist, kirjutamist ja piina, kui parasjagu kirjutada ei suuda. See on aken maailma, kus kohtuvad regulaarselt sellised inimesed nagu Maimu Berg, Mati Unt, Evald Hermaküla, Jaan Kaplinski, Andres Ehin, Hando Runnel. Vahingut huvitasid piirisituatsioonid, maskide langemine, nihestatud mängulisus, piiride ületamine, mis toob esile inimese tegeliku olemuse ja näitab, mis seal on originaalset ja siirast.

Rainer Sarnet on vahinglikul moel taasloonud osa Vahingu vaimumaailmast, kasutades selleks suurepäraseid rolle tegevaid näitlejaid Von Krahli legendaarsest trupist: Mari Abel, Tiina Tauraite, Liina Vahtrik, Erki Laur, Taavi Eelmaa, Juhan Ulfsak. Sarneti lavastuslik dokumentaalfilm üritab valgustada neid salakavalaid musti auke, mille serval Vahing balansseeris, mis teeb ta inimlikuks ja tema loomingu võluvaks.

„Vaino Vahingu päevaraamat” on film säravast inimesest, kes pühendas end jäägitult loomingule, inimhinge tundmaõppimisele ja katsetustele, kuidas oleks võimalik panna kõiges, mida sa teed, mängu kogu oma eksistents ja sealjuures ellu jääda. Film riskidest, mida looja oma loomingu nimel võtab, ja ohvritest, mis tuleb kunstis teha. Mis päästab – kunst või mäng –, kui armastus on suurim piin?

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Muuseumikaart – piiramatu võimalus näitusi külastada!

Muuseumikaart – piiramatu võimalus näitusi külastada!

Äsja müügile tulnud muuseumikaart on Eesti muuseumide digitaalne aastapilet, millega saab aasta jooksul piiramatult külastada rohkem kui sadat muuseumi, elamuskeskust ja galeriid üle Eesti.
Muuseumikaardiga on mäluasutuste külastamine mugavam, soodsam ja paindlikum. Kaardiga saab muuseumisse sisse astuda igal ajal –…
Bill Murray aprilli pühapäevadel Kinos Sõprus

Bill Murray aprilli pühapäevadel Kinos Sõprus

Kino Sõpruse pühapäevane filmiklassika sari „Püha Sõprus” on pühendatud aprillikuus Bill Murray loomingule. 
Bill Murray aprill algab 3. aprillil Harold Ramise debüütfilmiga „Caddyshack”, 10. aprillil linastub „Veealune elu Steve Zissouga” („The Life Aquatic with Steve Zissou”), 17. aprillil „Tõlkes kaduma läinud” („Lost…
Paul Thomas Andersoni retrospektiiv 20.–25. veebruarini Kinos Sõprus
Paul Thomas Anderson.

Paul Thomas Andersoni retrospektiiv 20.–25. veebruarini Kinos Sõprus

Paul Thomas Anderson on kindlasti üks olulisimaid (ja üks kinematograafilisimaid) ameerika filmilavastajaid, kes praegu tegutseb. Kuna ta filmid kestavad enamasti üle kahe tunni ja vahel üle kolmegi, on nende nähtavus suurel linal võrdlemisi hõre. Pikki filme…
Müürileht