Eesti hubasemaid indie-festivale Schilling toimub selgi aastal juba paljudele tuttavas kohas – idüllilise väikelinna Kilingi-Nõmme Suveaias. Viimastel aastatel end Eesti olulisemate suvesündmuste hulka murdnud festival avab väravad laupäeval 5. juulil. Järjekorras kaheksandal Schillingul saab kuulda stiilikirevat valimikku ansambleid nii meilt kui mujalt. Esimestena on festivalikavva kinnitatud USAs Florida osariigis tegutsev punk-energiaga psühhedeelne indie-rokkbänd Merchandise, omanäolist elektroonilist poppi mängiv Streak and the Raven Soomest, Tallinna postrokkarid Id Rev uue kavaga ja Eesti indie-skeene raudvarast koosnev uus ansambel Jan Helsing.

Streak and the Raven

Streak and the Raven

Merchandise on bänd, mis kasvas kuus aastat tagasi välja Tampa linna punk-ringkondadest ning on tänaseks oma liigitamist trotsiva alternatiivrokiga vallutanud nii üleilmseid trende loova muusikameedia (Pitchfork, NME, Spin jt) kui olulisemad Ameerika ja Euroopa festivalid ja rokiklubid. Kahe viimase plaadi („Children of Desire” ja „Totale Nite”) edu tõi bändi ka Eesti muusikahuviliste lemmikute sekka ning viis nende viimase albumi isegi Areeni Aasta Albumite edetabelisse. Eelmise aasta lõpus sõlmis Merchandise plaadilepingu legendaarse Briti leibeliga 4AD ning on juba alustanud tööd uue albumi kallal.

Seinäjoki linnast tulev Streak and the Raven mängib intensiivse atmosfääriga omanäolist elektroonilist poppi, mida võib võrrelda 80ndate alguse briti minimalistlike süntesaatoribändidega. Nende debüütplaati „Love and War” (2013) on iseloomustatud kui depressiivset öist AORi (adult orientated rock). Õnnestunud plaadi, meeldejäävate videote ja festivali-esinemiste toel on bänd leidnud juba rohkelt fänne ja andnud esimesed kontserdid väljaspool Soomet.

Id Rev on eestikeelse alternatiivroki üks väljapaistvamaid esindajaid. Alustanud 1995. aastal punkbändina nime all Idiootsuse Revolutsioon, on nad tänaseks jõudnud kõladeni, milles leiab elemente nii post-rock’ist, elektroonikast, kitarripopist kui paljust muust. Kaks eripalgelist albumit („Sina ei” ning „Kuhu kadus joie de vivre?”) ja kaunid helimassiivid koos mõjuvate laulusõnadega on võitnud Id Revile rohkelt austajaid ning muutnud nende harvad kontserdid omamoodi sündmusteks. Möödunud aasta lõpul alustas Id Rev kolmanda plaadi salvestamist ja plaanib Schillingul ette kanda suuremas osas just uue, alles töös oleva albumi lugusid.

Jan Helsing on uus eestikeelne indie-popansambel, kes enda sõnul polegi otseselt bänd, vaid rohkem avatud kooslus, mis põhineb erinevate muusikaliste impulsside sünergial. Nende muusikas kohtuvad hästikirjutatud meloodiad helgete indie-kitarride ja shoegaze’iliku ilutunnetusega. Jan Helsingi liikmed on varem tegutsenud siinsele indie-sõbrale hästituntud ansamblites nagu Pia Fraus, Dreamphish, Wolfredt, Morningrise ja Picnic. Kontserdil astub vokalistina üles Kristi Kindel (Dallas). Schillingul esitleb Jan Helsing oma debüütplaati „Kajalood”, mille annab välja Eesti tegusaim indie-label Seksound.

Festivali ülejäänud esinejad tehakse teatavaks maikuu jooksul.

Schillingu piletimüük algas Piletilevis täna, 21. aprillil.

Hoia Schillingu line-up’il silm peal festivali kodulehel või Facebookis.