Eesti kõige idüllilisem indie-festival Schilling toimub oma tavapärases kohas Kilingi-Nõmme Suveaias laupäeval 6. juulil, tervitades kohalesõitnuid suvesoojuse, lõhnavate männiokaste ja tüütute sääskedega.

Schilling 2012. Foto: Schilling

Schilling 2012. Foto: Schilling

Järjekorras seitsmendal Schillingul astub taaskord üles lai valik tihedast sõelast läbiaetud ansambleid nii meilt kui mujalt. Esimeste artistidena on festivalile kinnitatud Saksa kraut-rock’i traditsioonide edasikandja Camera, Soome lo-fi popi parimaid esindajaid Melting Hearts ja üle viie aasta kontserti andev Eesti shoegaze’i legend Pia Fraus.

Berliini trio Camera hoiab elus auväärse minevikuga kraut-rock’i traditsiooni. „Krautrocki guerilla’deks” kutsutud Camera on teeninud oma hüüdnime spontaansete „huligaanlaividega” erinevatel ametlikel üritustel, öistes metroojaamades ja avalikes tualettruumides (kuni turvameeste saabumiseni). Camera debüütalbum „Radiate!” ilmus 2012.a. seni peamiselt kraut-rock’i re-reliise väljastanud leibeli Bureau B alt ja jõudis samal aastal mitme muusikaväljaande ja -blogi aastalemmikute tabelis kõrgele kohale. Varem peamiselt oma kodulinnas esinenud trio jõudis esikplaadi edu toel mängima ka mitmele suurele festivalile (sh Roadburn ja Donauinselfest).

Melting Hearts ehk Helsingi noormees Samuel Meri teeb hea meloodiataju ja väljapeetud laulumaneeriga omapärast poppi, mis on sündinud kodus lihtsate vahenditega. Muusika tegemist alustas Samuel tõsisemalt 2007, varem on ta kaasa teinud ka Jaakko Eino Kalevi bändis ja ansamblis Yön Syke. Oma mõjutajatena nimetab Samuel Arthur Russell’i, varajast Ariel Pink’i ja Durutti Column’i, aga ka unustatud ja obskuurset Soome poppi, mis ilmus omal ajal bensiinijaamades müüdud kassettidel. Schillingul astub Melting Hearts üles triona.

Aastal 1998.a. Tallinnas kokku tulnud Pia Frausi võib kahtluseta pidada Eesti shoegaze’i ja dreampop’i üleilmselt kõige tuntumaks esindajaks. Lugudekirjutaja ja plaadifirma Seksound juhi Rein Fuks’i (Imandra Lake, Popidiot, Tallinn Daggers) juhtimisel tegutseval bändil ilmus selle aasta algusesSeksoundi ja USA leibeli Shelflife koostöös kogumik „Silmi Island“, mis katab Pia Frausi aktiivset tegevusperioodi (1998-2008). Bändi plaate ja singleid on ilmunud nii USA-s ja Jaapanis kui ka Filipiinidel, sh plaadifirmade Clairecords ja Vinyl Junkie alt. Jaapanis käidi 2008. aastal ka esinemas. Pia Frausi Schillingu kontsert saab olema nende esimene ülesastumine pärast viie-aastast pausi.

Festivali ülejäänud esinejad tehakse teatavaks lähinädalatel.

Schillingu kodulehele.