Sümpoosion võtab vaatluse alla Narva linnaruumi teemad

24. ja 25. augustil leiab Narvas aset Narva Urban Lab, kus tõstatakse kriitilisi linnaruumi arenguid puudutavaid küsimusi, et uurida ja katsetada kohalikku elukeskkonda toetavaid lahendusi.

24. ja 25. augustil leiab Narvas aset Narva Urban Lab, kus tõstatakse kriitilisi linnaruumi arenguid puudutavaid küsimusi, et uurida ja katsetada kohalikku elukeskkonda toetavaid lahendusi.

Endise Kreenholmi tehasekompleks. Foto: Tõnu Tunnel

Järjekorras esimene labor „NARVA – DETROIT: Postindustriaalsed piirilinnad – kuhu edasi?” toob Narvas kokku kohaliku kogukonna ja rahvusvahelised külalised. Sündmuse avab ühepäevane sümpoosion, kus uuritakse, kuidas on linnaruumis võimalik sotsiaalsete ja majanduslike muutustega kohaneda.

„Detroiti kogemus on Narvale väga oluline. Sealsete elanike leidlikkus väljakutsetega hakkama saamisel, armastus oma linna vastu ning usk tulevikku, on midagi, millest õppida,” tõdes Narva linna peaarhitekt Ivan Sergejev.

Sümpoosionil võetakse fookusesse eelkõige teemad, mis vajavad käsitlemist kui jutuks tulevad kahaneva elanikkonnaga endised tööstuslinnad. Kõnelejad nii Eestist kui ka välisriikidest analüüsivad väärtusi, võimalusi ja väljakutseid Narvas ja Detroidis, mis on kumbki ajaloo jooksul drastiliselt muutunud.

Teise teemana arutletakse, kuidas on võimalik tööstuslinnu ümber kavandada. Kreenholmi manufaktuuris töötas kunagi 12 000 töölist. Nüüd paistavad linnapildis silma tühjalt seisvad hooned ning tööstuskompleksid. Sümpoosionil uuritakse, kuidas on võimalik erinevate praktikate kaudu linnas mitmekesist elukeskkonda toetada ja edendada.

Piirilinnad tulevad jutuks ka linnaplaneerimise ja kogukonna vaatenurgast. Kuna kohalikud elanikud on võtmeisikud linna elukeskkonna arendamisel, soovitakse sümpoosionil teada saada, mis vahenditega ning kuidas viia muutusi koos läbi.

Narva Urban Labile on oodatud nii aktiivsed linnakodanikud, linnaruumiga tegelevad erinevate valdkondade esindajad ja üliõpilased kui ka laiem publik, kes Narva linna vastu huvi tunnevad.

Sümpoosionile lisaks leiavad aset töötoad, linnaretked, Tour d’öö ühine rattasõit ja palju muud põnevat.

Sündmust korraldavad EKA Narva kunstiresidentuur ja MTÜ Ruumiringlus.

Vaata täpsemalt siit.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Tagasi tuhamägede linna. Intervjuu Ivar Murdiga
12 min

Tagasi tuhamägede linna. Intervjuu Ivar Murdiga

Kui su kodukoht on olnud aastaid omamoodi haldusüksuste persona non grata, tuleb võtta kätte ja tõestada vastupidist. Selle on teinud enda südameasjaks režissöör ning festivali Mägede Hääl üks korraldaja Ivar Murd. Rääkisime väärarusaamade ümberlükkamisest, Ida-Virumaa parimatest paladest ning tema teisest kirest…
Arvustus: Ajastuvaimu kandvad kodud
Korter Pirital, sisekujundaja Toomas Volkmann. Foto: Toomas Volkmann (Diivan)
Korter Pirital, sisekujundaja Toomas Volkmann.
6 min

Arvustus: Ajastuvaimu kandvad kodud

Parasjagu Arhitektuurimuuseumis avatud näitusel „Kohaliku aja järgi – sajand Eesti linnakodu” saab näha nii unikaalmööblit, tänaseks disainiklassikasse kuuluvat seeriatoodangut kui ka tavalise koduinterjööriga argikeskkonda.
Müürileht