Alates 22. augustist on Tallinna Kunstihoones avatud MIMprojecti ülevaatenäitus „100 aastat MIMprojecti – Manfred MIMi elu ja looming 1920-2020”.

Kunsti presenteerimine nn valges kuubis on privileeg, millesse institutsiooni ja kunstniku koostöö üsna sageli suubub. Institutsioon ja kunstnik saavutavad etableerunud, „valge” suhte ja kõik on rohkem või vähem rahul. Hoopis teine lugu on, kui oma ülevaatenäitusega jõuab valgesse kuupi mees mehaanikatöökojast, tehnik, kellel puudub kokkupuutepunkt kunstiinstitutsioonidega. Tuhanded tunnid täissoditud pabereid ja läbipõletatud masinaid on andnud ootamatu tulemuse. Viimaks ometi on üldsusele tundmatu teadlase ja leiutaja Manfred MIMi töö nähtav ja käega katsutav ka kunstipublikule.

Manfred MIM. Foto: MIMproject

Manfred MIM. Foto: MIMproject

Manfred MIMi looming on teostatud tema ideedest ja kavanditest lähtuvalt. Sajandi jooksul, millele ülevaatenäitus keskendub, on Manfred MIM loonud palju – kahjuks on enamik tema töödest hävinud või ehk pole ta neid kunagi teostanudki. Sellesse ajaperioodi jäävad nii Teine Maailmasõda kui ka väidetav postmodernismi surm, mitmed majanduslikud ja poliitilised depressioonid ning tehnoloogia eksponentsiaalsed arenguhüpped.

„Kas on võimalik konstrueerida ideaalse ringi ja kondensaatori hääle lõikumispunkti, mida hoiab tasakaalus üksik piksel?” küsis Manfred MIM ükskord iseendalt. Keegi lihtsalt pidi sellele vastama.

MIMproject on ajast sõltuv ühendus, mille nimi tuleb lausest Music is Movement is Image is Music. MIMi projektid sõltuvad liikumistest, mis hetkel olulised tunduvad – kas siis tehnoloogilises, sotsiaalses, poliitilises või kunsti vallas. Laboratoorsed lühiajalised välkprojektid vahelduvad audiovisuaalsete installatsioonide ja teatrietendustega.

MIMproject on loodud aastal 2005 eesmärgiga ühendada kunstnikke, kes huvituvad tehnoloogia ja erinevate kunstivaldkondade (teater, rakenduskunst, helikunst, uus meedia) kokkupuutepunktidest. Siiani on MIMprojecti põhiline (kuid mitte ainuke) tegevusvaldkond olnud teater, teatriruum, teatritegemise võimalikud tehnoloogiad ja nende tehnoloogiate suhe ruumi, esineja, publiku vahel.

MIMprojecti kooslus on ajas muutuv, olenevalt teemast või käsiloleva projekti kontseptsioonist. Seekord tegutsevad MIMprojectis Taavet Jansen, Maike Lond, Hendrik Kaljujärv, Raul Keller, Andres Tenusaar, Henri Hütt, Andrus Laansalu, Kristiina Kütt, Andrus Aaslaid ja Kalle Tikas.

Näitus jääb Kunstihoones avatuks 22. septembrini.

Külasta ka MIMprojecti kodu Facebookis.