Pühapäevast, 14. aprillist saab Kumu kunstimuuseumi fuajees ja õues tasuta näha teoseid BMW Art Cars kollektsioonist. Kultuurikuu “Saksa kevad” raames eksponeeritakse nelja maailma tippkunstniku kujundatud autot. Näitusega kaasneb ka publikuprogramm, kus iga külastaja saab autovärvimisest ise osa võtta.

„Silmitsesin autot ikka ja jälle. Lõpuks tuli mul mõte kujutada autot
sellisena, nagu oleks sisemus väljastpoolt näha,” kommenteeris üks
kunstnikest – David Hockney – 1995. aastal valminud mudelit BMW 850 CSi, mille ta justkui pahupidi pööras, luues mulje, nagu paistaks auto läbi. Lisaks temale on Tallinnasse toodud kunstiautode autorid Roy Lichtenstein, A. R. Penck ja Jeff Koons.

Jeff Koonsi kujundatud auto

Jeff Koonsi kujundatud auto

Erakordseid kunstiautosid on varem eksponeeritud maailma tuntumates
muuseumides ja galeriides nagu Louvre, Guggenheim ja Shanghai
kunstimuuseum, ent vaid väga harva on saanud suur hulk neist kokku ühes paigas, viimati Londonis olümpiamängude ajal.

Projekt BMW Art Cars käivitus 1975. aastal, mil prantsuse oksjonipidajal ja ringrajasõitjal Hervé Poulainil õnnestus veenda Ameerika kunstnikku Alexander Calderi võtma ette enneolematu eksperiment. Nii andis BMW Calderi käsutusse võidusõiduauto 3.0 CSL ning sündiski kunsti ja tippdisaini ambitsioonikas sümbioos, mis astus maailma ette Le Mans’i 24-tunnisel võidusõidul. Sellest ajast saadik on muutnud BMW autosid kunstiteosteks 17 tuntud kunstnikku üle kogu maailma.

Neljal pühapäeval – 28. aprillil, 12. mail, 26. mail ja 9. juunil – kell 13 on võimalik publikul Kumu sisehoovis ka ise ühe auto kujundamises kätt proovida, nimelt värvitakse kunstitudengite juhendamisel kõigi osavõtjate ühistööna ehtsat BMW sõiduautot.