Enne kontserdile minekut kuulsin NO99 Jazziklubis kedagi üle rahvasumina rääkimas, et ta oli mõned tunnid tagasi käinud soome-prantsuse akustilise folk-rokk duo Eva & Manu kontserdil ning positiivsete emotsioonide tulvast nutma puhkenud. Ei saa just öelda, et see minu juba niigi kõrgeid ootusi veelgi ei kasvatanud. Nende eelmise suve lõpul välja tulnud debüütplaat Eva & Manu ja selle loomelugu olid mulle juba väga hea mulje jätnud.

Sõpruse kinolinal jooksid päikeseküllased kaadrid varasematest esinemistest ja musitseerimise hetkedest erinevates kohtades üle terve Euroopa. Nagu ka nende muusikavideod, olid ülesvõtted täis olemise kergust ja reisilennukust. Kandes muusikainstrumente kõikjal endaga kaasas ja reisides muusika taktis, sai nende Euroopa ringreisi blogi nimeks Travel in Music. Nende teekond viis läbi erinevate talude ja pisikeste maakohtade ning igal nädalal lindistasid nad ka ühe loo – enda kirjutatud või kaveri. Nad on laulnud nii Fleet Foxes’i, Black Keys’i, Stingi kui ka paljude teiste tuntud esitajate lugusid.

Lavale astusid Eva ja Manu, keda toetas esinemisel ka nende Soome päritolu trummar. Kontserdil esitusele tulnud debüütalbumi seitsmes lugu Raise Your Head oli väga ilus, õrn ja üleni läbitunnetatud – mis on ka nende muusikat üleüldiselt iseloomustav joon. Intiimne kontakt publikuga ja elu tunnetamine läbi muusikamembraani on need omadused, mis teeb neist selle, kes nad muusikutena on. Heliseadete osas ei ole nad uuenduslikud, aga tunnetus on alati värske. Bostonis Berklee College of Music’us tutvunud noored täiendasid teineteist vokaalselt kenasti. Nõnda haarasid nad ka publiku kaasa reisile nendesse samadesse Euroopa linnakestesse, kus nad ise möödunud aasta jooksul käinud olid. Kõlanud lood olid üdini elujaatavad ja muusikud tundsid end oma nahas hästi.

Ameerikast tagasi Euroopasse põgenemine oli ilmselt kõige õigem otsus nende jaoks: pärast trippi välja tulnud esimene singel Feet In The Water on nende repertuaarist üks minu lemmikuid. Eva nümfilik hääl heliseb ka praegu sellest loost kirjutades mu peas ja Manu’le tundub mandoliin passivat kuidagi eriti hästi. Võrreldes stuudiolindistustega olid kontserdil kõlanud kitarriarranžeeringud palju enam tagaplaanil, kuulda oli põhiliselt sünti ja trumme. Siit jõuan ma ka selleni, et kõige selle soojuse ja idüllilisuse juures tundsin ühel hetkel, et meloodiate kõlas on vähe varieeruvust. Oleks tahtnud kuulda rohkem esiletungivaid rõhuasetusi ja vahedama teraga aktsente, mis oleksid muusika mitmekihilisemaks muutnud.

Kontserdi teises pooles võttis Eva välja ühe erilise instrumendi, mida aga laval näha ei olnud, vaid kõlas selle jäljendus. Trompeti imiteerimine oli tõeliselt lahe ja näitas, et nendelt muusikutelt võib veel oodata seda õiget pööret komplekssema muusika suunas. See, kuidas need kaks teineteisele otsa vaatavad ja üksteisest energiat ammutavad – see on midagi täiesti hullu.

Vox Populi:

Marianna ja Emma: We are Finnish and it’s half Finnish, so we loved it and the idea that they have traveled around Europe. They live out the songs and sing in different languages, also in French. The band is not so famous in Finland, it’s quite new. But in Finnish indie circles people definitely know them.

Anneliis: Ma olin täiesti teises maailmas kontserdi ajal. Hästi ilus oli. Olin muidugi mõjutatud juba sellest, et mu sõbranna tutvustas mulle nende muusikat ja ütles, et see on väga hea.

Argo: Ma päris ei ole selle muusika fänn, aga mis eriti jäi meelde, oli vokalisti soolo, kus ta imiteeris trompetit. See tõmbas kohe tähelepanu, muidu ma nii väga ei keskendunud. Kuidagi natuke liiga armas oli. Teiseks on mul lauljatega mingi kamm: on väga vähe lauljaid, kes mulle korda lähevad. Nemad olid okeid. Üleüldiselt kuulan teistsugust muusikat, tihedama faktuuriga ja energilisemat.

Līva: They really did fit into the venue and the concept of it. It was so crowded that I couldn’t see the stage, I just heard the music. I liked them, it was very atmospheric. I don’t know if my opinion would change in a different setting, but in this time and place it was brilliant.

Eva & Manu kodulehele.