„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord räägib FAAR Musicu juht Kertu Mägar muusikakirjastusettevõtte toimimisloogikast.

Foto: Liina Notta

Mis sind muusikavaldkonda tõi ja mis ülesannete eest sa igapäevaselt vastutad?

Muusikaettevõtluseni jõudsin praktika kaudu – magistriõppe ajal võtsin osa Music Estonia praktikaprogrammist ja lisaks leidsin endale praktikakoha Hollandis, kus töötasin tantsumuusikaleibelis Future House Music.

FAARis olen tegutsenud nüüdseks kolm aastat ja sinna sattusin tänu Fred Kriegerile, kes arvas, et võiksin sobida ettevõtte tegevusi edasi arendama. Igapäevaselt tegelen väga erinevate ülesannetega, sh sessioonide ja loomelaagrite organiseerimine, rahvusvahelise kontaktide võrgustiku hoidmine ja laiendamine, projektide kirjutamine, sotsiaalmeedia ja turundus, lepingud, lugude pitch’imine jpm. 

FAAR Music pälvis äsja aasta muusikaettevõtte tiitli. Mida pakub sinu arvates üks hea muusikaettevõte?

FAAR Music on muusikakirjastaja – esindame andekaid laulukirjutajaid ja produtsente, kes teevad muusikat nii Eesti kui ka välismaa artistidele. Kuna muusikaettevõtluses on mitmeid valdkondi, peab iga ettevõte ise oma tugevustele toetudes enda pakutava väärtuse leidma.

Meie tugevusteks on kindlasti oskus tunda ära talente, hea maitse ja sisetunne seoses muusikaga, kvaliteet, meie laulukirjutajate tiim ja keskkond, mille oleme loonud uue rahvusvahelise potentsiaaliga muusika tekkeks. Pakume enda laulukirjutajatele loomingulist ja arendavat keskkonda, et nad saaksid oma tööd hästi teha, ning aitame leida oma kontaktide kaudu veel rohkem võimalusi kirjutamiseks, nii Eestis kui ka välismaal. 

Mille järgi sina talenti märkad ja mis oleks FAARi artiste ühendavad märksõnad?

Väga head lood on need, mis äratavad meie tiimi tähelepanu. Hoiame uuel muusikal silma peal ja tihtipeale jõuab info uutest huvitavatest kirjutajatest meieni ka sotsiaalmeedia või tutvuste kaudu. Lisaks talendile on muidugi olulised ka töökus ja ambitsioonikus – need on omadused, mis ühendavad kõiki meie kirjutajaid ja tiimiliikmeid.

Enne uue kirjutajaga koostöö alustamist organiseerime talle kirjutamissessioone ja kaasame teda enda majasisestesse loomelaagritesse. Tahame näha, kuidas inimene teistega töötab, ja olla kindlad, et tegemist on mõlemapoolse hea sobivusega.

Muusikaettevõtluse auhindadel märgiti teie kohta, et FAAR Music on toonud turule värskust ja ideid. Milles sinu arvates see värskus seisneb? 

Kirjastus on kindlasti üks uus huvitav suund Eesti muusikatööstuses. Siiski tasub mainida, et tegemist ei ole uue ärimudeliga, sest mujal maailmas on muusikakirjastused tegutsenud juba pikka aega.

Usun, et FAAR Music on Eestis ainulaadne, sest varem pole olnud ettevõtet, kes esindaks laulukirjutajaid ja produtsente sellisel kujul, nagu meie seda teeme, ning kes tegeleks muusikakirjastamisega globaalsel tasandil, tuues välisartiste eesti laulukirjutajate ja produtsentidega koostööd tegema ning saates aktiivselt ka enda inimesi välismaale kirjutama.