„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord piilume koos Iti Tederiga Eesti Muusika Päevade festivalikorralduse ja sotsiaalmeedia telgitagustesse.

Foto: Hanna Lattik

Su taust on pigem elektroonilise muusika vallas. Kuidas sa nüüdismuusikani jõudsid ja Eesti Muusika Päevade (EMP) tiimi sattusid? 

Nüüdismuusika jõudis minuni, kui ma Eestis toimunud suurfestivali World Music Days 2019 hoogsate ettevalmistustööde järel lõpuks kontserdisaalis maha istusin. Avanes täiesti uus maailm, millesarnast ma polnud kunagi kontserdil kogenud. Heliga loodi akustilisi kujutluspilte, mida publik reaalselt tajub. Heli tuli mu lähedale, jäi mu kõrval seisma, siis lendas üle pea, nii et tahtsin saalis püsti hüpata, et küsida, kas teised ka seda tundsid. Kuidas heli saab niimoodi teha? Täielik müstika. Iga kord nüüdismuusika kontserdile minnes ajan taga just seda. Loodan alati, et heliloojad on kirjutanud uusi stereofoonilisi ja akusmaatilisi teoseid, mis pakuvad seda kirjeldamatut tunnet. EMPl ongi põhiline muusika tajumine. Kontserdisaalis saadakse ainulaadne kuulamiskogemus, mis on emotsionaalne, pingeline ja ilus. Seda on praktiliselt võimatu lahti seletada. 

Mis on su igapäevased tööülesanded? 

Veebis ma elangi. Haldan samal ajal mitut kanalit. Olen mõelnud välja oma süsteemi, mis aitab koondada jagamist vajavat infot. Püüan edastada sõnumeid kujunduslikult. Jagan faile, mille põhjad on loonud kunstnik. Minu ülesanne on lisada konkreetne info. Kõige täpsem töö on kontsertide veebiülekannete tiitrite koostamine nii, et ekraanile jõudes ei avastataks kirjavigu. Tegelen ka palju muuga. Näiteks planeerin välisdelegaatide reisikorraldust ja koordineerin iga-aastast LHV Au-tasu konkurssi, kuhu kõik saavad esitada möödunud aastal ettekantud uudisteoseid. 

Mis nüanssidega pead EMP kontseptsioonist lähtudes arvestama? Kui palju te postituste sisu tiimisiseselt arutate? 

EMP südames on eriliselt andekad ja inspireerivad kunstilised juhid: heliloojad Helena Tulve, Märt-Matis Lill ja Timo Steiner. Olen selle üle lausa uhke, et kuulun tiimi, kus kunstiline visioon on võrreldamatu. Sel aastal sai festivali teemaks minu jaoks kõige olulisem – „Hing ja vaim”. Tiimisiseselt suhtlen festivali produtsentidega väga palju, aga samas on mulle antud täielik vastutus. Juhin ise oma tööd, eriti sotsiaalmeediat. Põhisuundi arutame koos. Kujunduse kohta avaldab arvamust kogu tiim. Selle aasta kujundustööde autor on Robi Jõeleht.

Mis kontserte või sündmusi tänavusest programmist soovitad? 

ERSO kontsert EMPl on erakordne, sest EMP on esiettekannete festival. Sellises mahus esiettekandeid esitab sümfooniaorkester harva ja see seab kõrged ootused heliloojatele. Uue muusika kava on ettearvamatu. Teada on see, et laval on professionaalsed muusikud, kes suudavad mängida välja ka praktiliselt võimatud partituurid.

Mulle meeldivad Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi Ansambli (EMA) kontserdid. Tänu EMA kollektiivile olen lisaks kõrvapaitamisele saanud uusi teadmisi elektronmuusika ajaloost ja haruldastest süntesaatoritest.

Festival Eesti Muusika Päevad toimub Tallinnas ja Tartus 26. aprillist 7. maini.