„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord saame tuttavaks Pärnus tegutseva kontserdipaigaga Wunderbaar, mida veavad Argo Karuse, Martin Raba ja Martin Müürisepp.

Wunderbaari asutajad on jäädvustatud ka kontserdikoha seinale. Foto: Gertrud Mihkelstein

Kuidas Wunderbaar sündis?

Seda on meilt päris palju küsitud ja me vastame alati, et kuna Pärnus ei olnud sellist kohta, tuli see ise luua. Tegemist on kolme pärnakast sõbraga, kes tunnevad üksteist pikka aega. Kahel baarmenil oli juba ammu oma baari loomise mõte, aga see ei tahtnud kuidagi edasi liikuda. Kui kolmas sõber Tallinnast tagasi Pärnusse kolis, avastas ta, et tõesti ei ole meeldivat ajaveetmiskohta, kus saaks kontserdil käia, oleksid muhedad baarmenid ja hea joogivalik. Leppisime kokku, et okei, teeme ära. See juhtus 2021. aasta sügisel.

Esialgu oli mõte teha väike kokteilibaar, 60–70 ruutmeetrit. Kui esimest korda potentsiaalset ruumi vaatasime, siis tunduski, et mahume kenasti ära, aga tekkis idee, et kui vahesein maha lammutada, saaks ju lava ka ehitada. Naersime selle peale, vaatasime üksteisele otsa ja ütlesime naljatades, et no olgu, teeme lava ka ja las läheb siis „pisut” suuremaks. Wunderbaari nimi tekkis meil ühiste arutelude käigus ja hakkas kohe alguses kõige rohkem meeldima. Ehitamisega, õigemini lammutusega alustasime 25. veebruaril, päev pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse. Väga imelikud tunded olid, et kas peatame ehituse ja ootame veidi. Otsustasime, et lähme edasi ja teeme ikka ära. Väga palju ehitustöid tegime ise ja see oli äge aeg. Wunderbaar sai pidulikult avatud 7. juulil 2022. 

Kuidas kirjeldaksite oma baari karakterit?

Baar, nagu nimi ütleb, on wunderbar (ee imeline, suurepärane). Oleme industriaalse, veidi boheemlasliku ja sõbraliku olekuga. Samas on meie jaoks hästi oluline jookide ja eriti kokteilide kvaliteet. Programmi hoiame mitmekülgsena, igas kuus on neli-viis live-kontserti. Ühel päeval võib kõlada melanhoolne Mick Pedaja või Erki Pärnoja ja järgmisel korralik metal-küte, nagu Goresoerd, või pungilegend Villu Tamme. Samuti korraldame DJ-üritusi. Meil käivad nii Eesti tipptegijad kui ka alles oma DJ-tee alguses olevad noored. Mainime ära, et saime oma kontserdiprogrammi eest ka väärilise tunnustuse – Eesti parim kontserdipaik 2023. Oleme saanud oma esimese tegutsemisaastaga teisigi tunnustusi, nagu Pärnu linna aasta tegu, Pärnu linna kultuurielu edendaja ja ka Rock FMi kuulajate aasta parima rock venue tiitel.

Milline on Pärnu ööelu ja muusikakohtade hetkeseis? 

Pärnu ööelu on täitsa olemas. Kindlasti ei ole nii, et Pärnu elab vaid suvel. Ka sügistalvisel ajal leiab siit meelelahutust. Meie live-programm toimubki pigem just talvisel hooajal. Lisaks meile on veel mõned uued kohad tekkinud ja praegu tundub küll, et kliente jagub kõigile. Ega kerge ei ole, aga kui klassikaliselt öelda, siis saame hakkama.

Pärnus kehtib samuti öine alkoholimüügikeeld. Kuidas teid eri piirangud ja maksutõusud mõjutavad?

Ausalt öeldes väga ei mõjuta. Meie kontserdid algavad juba 21–22 paiku ja keskööks on kontserdikülastaja juba kodus tagasi. Baar on meil avatud küll kauem, aga ega me ei soovigi kell 4 või veel vähem kell 6 hommikul avatud olla. Sellise kellaaja klientuur ei ole n-ö meie oma…

Üldine hinnatõus aga mõjutab küll, näeme päris hästi, et rahvas ei kuluta enam baaris jookidele nii palju kui varem.