Seoses osalemisega Arvo Pärdi Keskuse arhitektuurivõistluse žürii II etapi töös külastab 11.–14. juunil Eestit tuntud Jaapani noore põlvkonna arhitekt Sou Fujimoto. Eesti Arhitektide Liit korraldab 12. juunil avaliku loengu „Between Nature and Architecture”, kus Sou Fujimoto tutvustab oma töid ja käimasolevaid huvitavamaid projekte.

Sou Fujimoto kavandatud Serpentine Gallery Pavilion 2013. aastal

Sou Fujimoto kavandatud Serpentine Gallery Pavilion 2013. aastal

Sou Fujimoto on 1971. aastal sündinud Jaapani arhitekt, kelle töid iseloomustab uudne ja värskendav lähenemine arhitektuurse ruumi ja inimkeha vahelisele suhtele. Suure loodusearmastajana ammutab ta ideid metsadest, koobastest ja mujalt ürgsest loodusest.

„Nagu paljud jaapani arhitektid, ammutab ka Sou Fujimoto inspiratsiooni oma arhitektuurile loodusest – ta ise nimetab allikatena metsa, koobast, pesa. See, kuidas sellest tunnetusest sünnib eriline arhitektuur, on justkui antud kõrgemalt poolt,” räägib Eesti Arhitektide Liidu aseesimees Peeter Pere.

Aastal 2014 võitis Fujimoto rahvusvahelise konkursi „Architectural Folie of the 21st century” Montpellier’s. Samuti on ta noorim arhitekt, kellel on olnud au vastu võtta kutse kavandada iga-aastane Serpentine Gallery suvepaviljon Londonis 2013. aastal. 2012. aastal osales ta Veneetsia Arhitektuuribiennaali Jaapani paviljoni meeskonna töös, mis pälvis Kuldlõvi auhinna.

Fujimoto tähtsamate tööde hulka kuuluvad veel näiteks House NA (2011), Musashino Art University Museum & Library (2010), Final Wooden House (2008) ja House N (2008).

Mitmete teiste auhindade seas on Fujimoto võitnud 2006. aastal AR Awards peaauhinna (Children’s Center for Psychiatric Rehabilitation), rahvusvahelise konkursi „Taiwan Tower” esimese preemia ja „Beton Hala Waterfront Center” 2011 esimese preemia.

Peeter Pere sõnul tõestab Jaapani arhitektuuri kõgetasemelisust kindlalt ka fakt, et alates arhitektuurivaldkonna Nobeli preemia The Pritzker Architekture Prize’i asutamisest 1979. aastal on see antud seitsmele Jaapani arhitektile, sh Toyo Itole ja Shigeru Banile kahel järjestikusel aastal (2013, 2014).

Sou Fujimotoga esineb Eestis avaliku loenguga teemal „Between Nature and Architecture”, mis toimub 12. juunil Kanuti Gildi saalis algusega kell 19.00. Loeng on inglise keeles ja kõigile tasuta.