Neljapäeval, 25. mail etendub Vaba Lava teatrikeskuses koostöös Tallinna Goethe Instituudiga Karlsruhe Badeni Riigiteatri külalisetendus „Komistuskivid”, mis on õppetund riigi bürokraatia väärtusteta toimimisest.

„Komistuskivid“. Foto: Rob Moonen

„Komistuskivid“. Foto: Rob Moonen

Saksamaa alates 1933. aastast – riiklik jälgimine, kontroll ja tsensuur. Lavastus „Komistuskivid“ (sks „Stolpersteine“) meenutab üht kurba peatükki Saksa kultuuriajaloos: seda, kuidas antisemiitlik diskrimineerimine ning vasakpoolsete ja liberaalsete teatriinimeste vallandamine pärast Hitleri võimuletulekut täpselt käis.

Selleks rekonstrueerisid lavastaja Hans-Werner Kroesinger ja dramaturg Regine Dura, kes on kaks olulisemat vabakutselist dokumentaalteatri tegijat Saksamaal, Karlsruhe Riigiteatri originaaldokumendid. Aktid, ajaleheartiklid, mälestused, intervjuud tunnistajatega mängitakse laval veel kord läbi. Vaatajad, kes istuvad samuti suure töölaua taga, saavad teada, kuidas Karlsruhes juudi näitlejad, üks juudi suflöör ja intendant lahti lasti, vahistati, eksiili saadeti või enesetapuni viidi.

Etendus on saksa keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega.

Etenduse juhatab neljapäeval sisse kell 18:40 lavastuse dramaturg Jan Linders. Pärast etendust toimub vestlus trupiga, mida viib läbi Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus.

Loe lisa Vaba Lava kodulehelt.