Seekordne välkloeng, pealkirjaga „Kahanev linn – atraktiivne linaruum” toimub 26. aprillil Valga kultuurikeskuses. Moderaatoriks on Valga linnaarhitekt Jiri Tintera, kes tõstatab küsimuse, kuidas (taas)luua atraktiivne linnaruum kahanevates linnades.

Kuperjanovi tänav Valgas. Foto: press

Kuperjanovi tänav Valgas. Foto: press

Iga linna suurim kapital on selle linna elanikud. Alakasutatud ja hüljatud hooneid täis linnaruum aga halvendab elanike suhtumist oma linna ning väheneb nende tahet anda oma panus kodukoha arendamisse, selle tulemusena aeglustub linna areng veelgi. Kas väheneva elanikkonnaga linnadel on lootus taolisest allakäiguspiraalist välja saada?

Jiri Tintera on volitatud arhitekt. Magistrikraad omandas Tšehhi Tehnika Ülikoolis Prahas Tsiviilehituse ja arhitektuuri erialal (2007). TTÜ doktorandina uurib ta kahanevaid linnu ja mahajäetud ning alakasutatud alasid („Brownfield“). Tintera töötab Valga vallavalitsuses vallaarhitektina ja TTÜ Tartu Kolledžis lektorina.

Loengut peavad Valga valla planeerija Lenna Hingla, muinsuskaitse ja konserveerimise magister Kristo Kooskora, EKA magistrid ja aktivistid ruumiringlusest Liina-Liis Pihu ja Eve Komp, hiljuti Valgas galerii avanud kunstnik Tanel Rander ning kunstnik Frankfurt Oder/Slubicest Michael Kurzwelly.

Valka välkloengule viib Tallinnast ja Tartust buss ning toob pärast tagasi. Uuri täpsemalt Arhitektuurikeskuse kodulehelt.