Sel aastal 28.-31. juulil toimuv folgipidu Viljandi pärimusmuusikafestival on välja hõiganud oma selle aasta esimesed artistid, kelle hulgast leiab Iirimaa tuntuima harfimängija Laoise Kelly, poola tüdrukutebändi Sutari, bulgaaria Trio Vechernitsa ja mitmeid kohalikke artiste.

Poola tüdrukutebänd Sutari. Foto: press

Poola tüdrukutebänd Sutari. Foto: press

Järjekorras juba 24. folgi teema on seekord pühendatud ühele kaunimale ja väljendusjõulisemale looduslikule helile maailmas – naise häälele. Selle kaudu tahavad korraldajad pöörata tähelepanu naiste eneseväljendusele laulu ja pillimängu kaudu nii siinkandis kui ka mujal maailmas, nii nüüd kui iidsetel aegadel. Festivaliteema kajastub mõistagi ka artistide valikus, kus naised on seekord domineerivaks pooleks, aga oma sõna on sekka öelda ka meestel.

Viljandi pärimusmuusika festivali programmijuhi Tarmo Noormaa sõnul on tänavuse festivali esimestena välja hüütud artistid tabav läbilõige sellest, mis neljal juulipäeval Viljandis toimuma hakkab. „Pilt on mõnusalt kirju nagu alati, rahvusvahelisem kui kunagi varem ja korrektselt valitud teemat järgiv,” sõnas Noormaa. „Tänavuses kavas on palju naisi või siis kollektiive, kus just naistel on kandev roll. Kindlasti ei välistanud me ansambleid, mis koosnevad ainult mehepoegadest, aga kuidagi läks nii, et ka nemad võtavad seekord mõne daami punti või teevad õrnemale soole pühendatud kava,” on festivali programmijuht rahul.

Laoise Kelly, Sutari ja Trio Vechernitsa on Noormaa sõnul just sellise naiseliku eneseväljenduse kehastused, mida teemat valides ette kujutati: „Karismaatiline Kelly, nooruslikult söakas Sutari ja polüfoonilise naistelaulu traditsioone kandev Trio Vechernitsa sobivad ideaalselt naiste aastat välja kuulutama.”

„Eesti artistidest pannakse esimesena lauale puhkviiuldajate duo Paberits ja Tirmaste, Mari Kalkuni, Tuulikki Bartosiki ja Ramo Tederi võrokeelsete ja lastemeelsete laulude kava „Upa-upa, ubinakõnõ” ning festivali ööklubis pärimuspille ja moodsast biiti kokku miksiv Ju-Ju. Rõõm on ka välja kuulutada, et eelmise aasta festivalil kokku saanud viiuldajate duo Casey Driessen ja Eeva Talsi esitleb oma koostöö vilja – esimest albumit just meie festivalil,” on Tarmo Noormaa uhke.

Kõigi väljakuulutatud esinejate kohta saab lähemalt lugeda ja helinäiteid kuulata festivali kodulehelt.