„Tosin küsimust Eesti kohta” on Eesti Instituudi ja TLÜ Balti Filmi- ja Meediakooli ühisprojekt, mis tutvustab Eestit ja eestlasi küsimustest inspireeritud vastuste, lühifilmide, blogide ning eesti keele õppimiseks loodud töölehtede kaudu.

12küsimust.ee. Kuvatõmmis

12küsimust.ee. Kuvatõmmis

Aastaid Eestit maailmale tutvustanud populaarse trükiväljaande põhjal valmis äsja interaktiivne veebikeskkond „12 küsimust”. Küsimustele Eesti geograafiast ja loodusest kuni laulupidude, ajaloo ning vaba aja veetmiseni leiab veebist vastuse tosina humoorika lühifilmi näol, mis on TLÜ Balti Filmi- ja Meediakooli filmitudengite looming.

„Tulemus on huvitav selle poolest, et see kujutab noore põlvkonna nägemust eesti identiteedist, mida ei seo klassikaline rahvusidentiteedi käsitlus,” ütles Eesti Instituudi direktor Karlo Funk. „Lühifilmid mõjuvad inspireerivalt, mitte niivõrd illustratsioonina.”

Balti Filmi- ja Meediakooli direktori Katrin Saksa hinnangul andis projekt filmitudengitele suurepärase võimaluse otsida filmikeeles vastuseid tähtsatele küsimustele: kes me oleme ja kust me tuleme. Ning teha seda kindla eesmärgiga rikastada meie õpivara.

Veebilehel vastatakse küsimustele: Kas Eesti on maailma väikseim riik? Kas Eestis elavad jääkarud? Kas Eestis sajab rauda? Kas kõik eestlased on omavahel tuttavad? Kas eestlastel on oma kuningas? Kust said eestlased oma nime? Miks kutsutakse eestlasi laulurahvaks? Kas eestlased üldse räägivad? Mitu maad mahub Eestisse? Mis toob Eestis leiva lauale? Kuhu kaovad eestlased jaaniõhtul? Mida teeb eestlane nädalalõpul?

BFMi filmiosakonna juhataja Elen Lotman märkis, et tegemist on ilma katlusteta kõige suurema projekt, mida filmitudengid kunagi ühiselt on ette võtnud. „Ma olen erakordselt uhke kõigi tudengite üle, kes nüüd juba teisele poole seda pikka teekonda jõudnud on. B.B. King ütles kunagi, et seda, mida sa õppinud oled, ei saa kunagi keegi sinult ära võtta. Nii nagu inimesed, kes vaatavad neid filme ja õpivad eesti kultuuri kohta, nii õppisid BFMi filmitudengid neid filme tehes ning võivad nüüd oma tiivad veel laiemaks sirutada ning veelgi suuremalt liuelda,” ütles Lotman.

„Tosin küsimust on Eesti kohta” on Balti Filmi- ja Meediakooli ning Eesti Instituudi ühisprojekt. Projekti on toetanud Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fond, Kultuuriministeerium ja Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed.