Villu Tamme – Tribute to J.M.K.E. vol. 2 (Mumm Records, 2023)

Villu Tamme 60. sünnipäevaks valminud tribuutalbumilt saab kuulda kavereid J.M.K.E. loomingust ning avastada uusi tegijaid Eesti muusikamaastikult.

Villu Tamme 60. sünnipäevaks valminud tribuutalbumilt saab kuulda kavereid J.M.K.E. loomingust ning avastada uusi tegijaid Eesti muusikamaastikult.

★★★★★

J.M.K.E. teine tribuutalbum pandi kokku Villu Tamme 60. sünnipäeva puhul ja tegemist on duubel-CDga, kus on peal 30 lugu. Plaadikaas on huvitav, vihjates Villu ristsõnameistriametile. Kui kogumiku iseloom lühidalt kokku võtta, leidub sellel väga eriilmelisi esitusi džässist pungi, new wave’i ja hardcore’ini välja. Kui alustada teisest CDst, siis sellel on eri esitajate lauldud J.M.K.E. lood saatest „Laula mu laulu”. Ivo Linna, Liis Lemsalu, Karl-Erik Taukar, Cool D jt esitavad tuntuimat J.M.K.E. loomingut, nagu „Tere, perestroika” või „Valge liblika suvi”. Liisi Koiksoni hingestatud versioon laulust „Külmale maale” on siin vaieldamatult parim (soovitan vaadata ka YouTube’ist videot). Kes on viitsinud mainitud saatega kursis olla, selle jaoks erilisi üllatusi pole. 

Esimene CD on see nn päris kraam. Siin jagub üllatusi kohe mitmel rindel. Esiteks kaverdatakse J.M.K.E. uuemat loomingut ehk neid lugusid, mida teavad vaid bändi kogu diskograafiaga tuttavad inimesed. Ja teiseks on oma versiooni teinud hulgaliselt kollektiive või artiste, kelle nimed on vähemalt mulle tundmatud. Kui Ans. Andur, C.C., Räpina Jack või ka Skoone on bändid, mida ma tean, siis The Beardbellies, Pink Bullets või Pagansarv ei ütle mulle midagi. Seega võib tõdeda, et lisaks huvitavatele versioonidele avastasin ka tundmatuid tegijaid Eesti muusikamaastikult. Üllatajaks on Jüri Homenja, kelle versioon loost „Einsteini silmad” on hea estraad. Sven Varkeli techno-töötlus ja Indiloopi psühhedeelne instrumentaal J.M.K.E. lugudest on samuti üle prahi. Mitmekesisust lisavad kas või Hot Kommunist või Sociasylum pungilikuma lähenemisega. Nii või teisiti on see hea kogumik nii neile, kellele meeldib punk, kui ka neile, kes eelistavad teisi stiile.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Punkentsefaliit – Nali on läbi (2022)

Punkentsefaliit – Nali on läbi (2022)

Punkentsefaliit on anti-establishment, see on fakt. Mida aeg edasi, seda vähem peavad nad aga selleks, et punk olla, raiskama aega kehaliste funktsioonide üksikasjalikele kirjeldustele või põhjendamatule ropendamisele.
Shelton San – EP2 (2022)

Shelton San – EP2 (2022)

Kui Shelton Sani uut plaati „EP2” reklaamitakse mürarokina, siis tegelikult jääb tõde sinna kuskile selle žanri popima avangardi ning täitsa lõbusa stoner rock’i vahepeale.
Kurjam – Elektrišokk (2022)

Kurjam – Elektrišokk (2022)

Kurjami tänavune „Elektrišokk” on vaba Eesti pungipõlvkonnale omaselt üpris eneseteadlik, aga kas säärasest irooniast nõretav plaat on ka tegemist väärt?
Müürileht