Esmaspäeval, 19. märtsil algab Eesti Rahva Muuseumis XV Maailmafilmi festival, kus linastub 60 värsket dokumentaalfilmi ligi 30 eri riigist.

Festivali avafilm „Pealkirjata" („Untitled"). Autorid Michael Glawogger ja Monika Willi. Kaader filmist

Festivali avafilm „Pealkirjata" („Untitled"). Autorid Michael Glawogger ja Monika Willi. Kaader filmist

„Filmifestivalidel on maailmas, kus filmiplatvormid ja telekanalid on vaid kliki kaugusel, järjest olulisem roll. Need on kohad, kus saada kokku teiste filmihuvilistega ja astuda välja argielust, kus filmi vaatamine võib olla vaid pooltund nõudepesu ja koolitükkide tegemise vahel,“ ütles festivali direktor Pille Runnel.

Tänavuse festivali teemaderingis on kunst, toidukultuur, minevikulisus ja olevik, inimlikkus, inimeseks ja omaks või võõraks olemine ning perekonnasuhted. Publikul avaneb võimalus tutvuda teiste eluviiside ja maailmapiltidega kõikidel kontinentidel, sealhulgas Uus-Meremaal, Mehhikos, Lõuna-Koreas ja Tansaanias.

Festivali avafilmiks on teisipäeval, 20. märtsil kl 18.30 linastuv kuulsa Austria filmitegija, Michael Glawoggeri film „Pealkirjata“. Üliambitsioonikas plaan filmida reaalsust sellisena nagu see maailma erinevates kohtades avaldub, sai traagilise lõpu, kui Glawogger malaariasse haigestumise tagajärjel suri. Poeetilise filmi lõpetas Glawoggeri monteerija Monika Willi.

Filmiprogrammi lõpetab laupäeval, 24. märtsil kell 16.45 Karlovy Vary’, Goya Awards’i, Hamptonsi jt rahvusvahelistel filmifestivalidel parima dokumentaalfilmi tiitli pälvinud „Palju lapsi, pärdik ja loss“. Hispaania režissööri Gustavo Salmeróni film portreteerib ekstsentrilist matriarhi, Julita Salmeróni ja tema perekonda. Film jutustab ootamatute ja lustlike pööretega loo, kuidas täitusid Julita kolm lapsepõlvesoovi: palju lapsi, pärdik ja loss.

Linastuvate dokumentaalfilmide ühisnimetajaks on antropoloogiline pilk, kus on põimunud kunstiline ja teaduslik teadmine, andes alust nii diskussiooniks kui ka sisekaemuseks. Filmiprogrammile lisaks on võimalik osaleda kohtumistel 27 filmitegijaga, tutvuda installatsioonide ja näitustega.

Tutvu kavaga Maailmafilmi kodulehel ja jälgi festivali tegemisi Facebookis.