Tallinna Energiaagentuur koos Tallinna Keskkonnaameti, Tallinna Linnavaraameti ja Tallinna Linnaplaneerimise ametiga ning Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond kuulutasid välja arhitektuurivõistluse „Velokoda”, mille eesmärgiks on saada ideelahendus lukustatava rattamaja mudeli väljatöötamiseks korterelamute piirkonda, et mugavalt jalgrattaid hoiustada. Korterelamute piirkonnana peetakse eeskätt silmas suuri paneelelamute linnaosasid nagu Lasnamäe, Õismäe ja Mustamäe.

Foto: Rene Suurkaev

Foto: Rene Suurkaev

Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis toob esile valitud võistlusformaadi eelised: „Rattamaja on üks paljudest lihtsatest inimlikest asjadest, mis Eestis vabaplaneeringu alade väljaehitamisel 20. sajandi teises pooles puudu jäid. Seda võib ühelt poolt võtta kui üht väikest sammu avaliku ruumi taastoomises igapäevasesse läbimõeldud kasutusse. Teisalt on tegu muidugi konkreetse disaini ning projekteerimise ülesandega, mille esitlus 1:10 skaalas maketina nõuab eesmärgipärasust ja läbimõeldust nimelt inimese mõõtkavas – teisisõnu töövahendeid ja tulemusi, millest vabaplaneeringuga aladel seni vast kõige suurem puudus on olnud.”

Arhitektuurivõistlusele on oodatud osalema kõigi kõrgkoolide 2014/2015 õppeaasta BA, MA ja diplomiõppe üliõpilased. Töö tuleb esitada maketina koos seletuskirjaga ühel A3 lehel hiljemalt 15. aprilliks 2015. Võistluse auhinnafond on 2250 eurot.

Võistluse korraldamise peamine eesmärk on CO2 heite emissiooni vähendamine, mis tuleneb Tallinna linna liitumisest Euroopa Linnapeade paktiga ja Euroopa Rohelise pealinna tiitlile kandideerimisest. Rattamajade paigaldamine linnaruumi annab korterelamute elanikele võimaluse mugavaks jalgrataste hoidmiseks, aitab edendada kergliiklust, tõstab elukeskkonna väärtust ja motiveerib tervislikult liikuma, parandades seeläbi rahva tervist.

Võitjad kuulutatakse välja 18. juunil 2015 Euroopa säästva energia nädala raames toimuval üritusel, mille korraldajaks on Tallinna Energiaagentuur. Lisaks toimub võistlusele esitatavate tööde näitus.

Võistluse tingimustega tutvu Tallinna Energiaagentuuri veebilehel.