23.–26. juulini 2015 toimuva XXII Viljandi pärimusmuusika festivali teema on inspireeritud hetkeolukorrast pärimusmuusikas ja maailmas toimuvast üldisemalt. Vabaduse eri tahke teadvustada sooviv festival otsib ka vastavat tunnuskujundust.

Viljandi pärimusmuusika festivali 2014 (teemaga „Mäng”) tunnuskujundus. Autor: Merike Tamm

Viljandi pärimusmuusika festivali 2014 (teemaga „Mäng”) tunnuskujundus. Autor: Merike Tamm

Pärimusmuusikas on toimumas põlvkondade vahetus. Kui pärimusmuusika festival 22 aastat tagasi alustas, tuli ehe pärimusmuusika suuresti arhiivilintide abil taasluua – aset leidis nn folk revival. Praegu on küpseks saanud või saamas aga järgmine põlvkond muusikuid, kes on oma oskused saanud juba varases nooruses ning seetõttu on pärimusmuusika nende jaoks nii loomulik eneseväljendusviis, et pärmuslike pillide ja stiilitunnetusega loodud omalooming on asjade loomulik käik ja loogiline areng.

Lisaks sellele aspektile tahetakse järgmise festivaliga teadvustada ka vabaduse erinevaid tahke ja näidata, mis peitub selle ilusa kuid mitmetähendusliku sõna taga. Korraldajad nendivad, et vabadus pole iseenesestmõistetav ja võib hetkega kaduda ning et vabadus vastutus eksisteerivad vaid koos.

Ühes festivali teema teavitamisega kuulutas Eesti Pärimusmuusika Keskus välja ka stipendiumikonkursi, loomaks 2015. aasta Viljandi pärimusmuusika festivalile sobivat tunnuskujundust. Konkurss kestab 15. detsembrini ja selle tingimustega saab tutvuda siin.

Samuti algas demovoor eesti artistidele, kes soovivad kandideerida 2015. aasta pärimusmuusika festivalile esinema. Tingimused demovoorust osa võtta soovijatele on leitavad siin.