Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakond toob ka alanud õppeaastal Avatud Loengute sarja raames Tallinnasse terve rea põnevaid arhitekte ja linnaplaneerijaid – nii teoreetikuid kui praktikuid kõikjalt üle maailma.

Peagi avatav Arvo Pärdi Keskus Laulasmaal, mille arhitektid on Enrique Sobejano ja Fuensanta Nieto. Foto: Roland Halbe

Peagi avatav Arvo Pärdi Keskus Laulasmaal, mille arhitektid on Enrique Sobejano ja Fuensanta Nieto. Foto: Roland Halbe

Seoses EKA uue maja avamisega toimuvad kõik loengud uue hoone suures saalis ning algavad kell 18. Sellest aastast on muutunud ka loengusarja kuraatorite kooslus – Sille Pihlaku kõrval on uueks kuraatoriks arhitekt Johan Tali. Kuulama on oodatud kõikide Eesti koolide tudengid – olgu siis arhitektuuri, urbanistika, sisearhitektuuri või ka robootika, programmeerimise, disaini ning vabade kunstide valdkonnast; samuti tegutsevad arhitektid, õppejõud ja lihtsalt arhitektuuri- ja ruumihuvilised – eriti aga kõik, kes kaaluvad tulevikus arhitektuuri õppima asumist. Avatud loengud on alati tasuta ja inglise keeles.

Hooaega alustab 20. septembril Hispaania arhitekt Enrique Sobejano, arhitektuuribüroo Nieto Sobejano asutaja ja partner, kes on oktoobris avatava Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitekt. Nieto Sobejano loodud Madinat al-Zahra muuseum Hispaanias Córdoba lähistel sai 2012. aastal Euroopa muuseumi aastaauhinna, Córdoba kaasaegse kunsti keskus pääses 2015. aastal Mies van der Rohe Euroopa arhitektuuriauhinna lõppvooru. 2014. aastal võitsid nad Arvo Pärdi Keskuse uue hoone arhitektuurivõistluse Eestis, eriline maja avatakse Laulasmaa mändide all oktoobri keskpaigas.

4. oktoobril jõuab Tallinnasse järgmine esineja, Land+Civilization Compositions asutaja, urbanist-arhitekt Jason Hilgefort, kes eelkõige keskendub tuleviku kübermaailmale ja sellele, kuidas nüüdistehnoloogiad võiksid muuta linnaplaneerimist. 18. oktoobril jätkub loengusari ungarlasest linnaplaneerija-teadlase Levente Polyakiga, kes on spetsialiseerunud kogukonda kaasavale linnaosade taaselustamisele, keskendudes Lasnaidee või Telliskivi Seltsi sarnastele liikumistele.

Novembris jätkub sari Austria arhitekti Wolfgang Tschapelleri loenguga. Viini Kunstiakadeemia professor ja arhitektuuriinstituudi juhataja Tschapeller on tuntust pälvinud oma väga ebatavaliste projektidega, sh Cornelli Ülikooli raamatukogu ja Viini rakenduskunsti ülikooli hoone laiendusprojekti ning Serbia teaduse edendamise keskuse uue hoone projetiga. Tema järel tuleb Eestisse esinema Caroline Voet, Leuveni Katoliikliku Ülikooli (Belgia) arhitektuuriprofessor ja Antwerpenis asuva arhitektuuribüroo Voet en De Brabandere kaasasutaja. Eelviimase esinejana astub lavale Melbourne’i RMIT ülikooli õppejõud Caroline Vains, kes on oma akadeemilises töös keskendunud linnadele kui bränditud keskkondadele – milliseid mehhanisme või väljapanekuid kasutab linn kui ostlemise keskkond, et „võrgutada” meid tarbima; milliseid konflikte tekitab ja kompromisse eeldab tasakaal avaliku ruumi ja ärihuvide vahel?

Sügissemestri loengusarja lõpetab 13. detsembril maailma ühe tuntuima arhitektuuribüroo Zaha Hadid Architects juht Patrik Schumacher. Zaha Hadid Architects on Londoni arhitektuuribüroo, mille asutas maailma kuulsaimaks naisarhitektiks tituleeritud Zaha Hadid. Büroo tuntuimate tööde hulka kuuluvad Bakuus asuv Heidar Alijevi kultuurikeskus (2013), Londoni olümpiaujula (2012), MAXXI 21. sajandi kunsti muuseum Roomas (2009) ja Guangzhou ooperimaja Hiinas (2010). Zaha Hadid Architects konkursitöö „Streamcity” osutus võitjaks ka eelmisel aastal toimunud Tallinna Sadama Vanasadama ala masterplaani 2030+ konkursil.

Lisainfot leiad siit.