Teist korda toimuv filmifestival „Prantsuse kuld” toob 29. oktoobrist 2. novembrini vaatajateni kuus filmi, milles astub kaamera ees või taga üles tuntud prantsuse näitlejanna ja režissöör Fanny Ardant. Kui eelmisel aastal toimus festival ainult Tallinnas, siis seekord rändab valik filmiprogrammist ka üle lahe Helsingisse.

Fanny Ardant põnevuskomöödias „Lõbus pühapäev”

Fanny Ardant põnevuskomöödias „Lõbus pühapäev”

Ürituse korraldajaks on MTÜ Kultuurikuld koostöös Prantsuse Instituudiga Eestis, linastuspaikadeks on kino Artis Tallinnas ja kino Engel Helsingis.

Ülemaailmselt tuntud prantsuse näitlejanna Fanny Ardant alustas oma loometeed teatrilaval juba 40 aasta eest, kinolinale jõudis ta mõni aasta hiljem ning nüüdseks on tema loomepagasisse kogunenud üle 60 rolli. Teda on nimetatud oma põlvkonna intelligentseimaks näitlejannaks. Politoloogiharidusega ekraanitäht jõudis oma esimese lavastajatööni alles viie aasta eest. Režissöörikooli on ta saanud töötades François Truffaut’, Franco Zeffirelli, Alain Resnais’, Volker Schlöndorffi, Ettore Scola, Agnès Varda ja François Ozoni käe all.

Festivali avab 27. oktoobril kell 19.00 mullu valminud muhe draama „Kaunid päevad” (”Les beaux jours”), milles Fanny Ardant kehastab äsja pensionile jäänud naist, kes otsib oma ellu särtsu. Selle rolliga kandideeris ta Prantsuse filmiauhindade jagamisel parima näitlejanna kategoorias. Lisaks on esmakordselt Eestis ekraanil näitlejanna teine täispikk režissööritöö „Kangekaelsed rütmid” („Cadences obstinées”,
2013) keevalisest muusikust Asia Argento kehastuses, kes ei lepi oma armastatud mehe pühendumisega tööle, vaid püüab lõkkele puhuda kustuma kippuvat armastust. Esimene Fanny Ardant’i lavastatud mängufilm „Tuhk ja veri” („Cendres et sang”, 2008) elustab suguvõsade vahelise vimma, mille eest pole kellelgi pääsu. Põnevust pakub prantsuse vanameistri Claude Lelouch’i lavastatud „Rongijaamaromaan” („Roman de gare”, 2007) edukast krimikirjanikust, kelle elu ja looming kipuvad segamini minema. Klassikast kuuluvad festivali programmi Fanny Ardant’i kunagise elukaaslase François Truffaut’ lavastatud põnevuskomöödia „Lõbus pühapäev” („Vivement dimanche!”, 1983) ja dramaatiline armastuslugu „Naine kõrvalmajast” („La femme d’à côté”, 1981), mille teiseks peaosaliseks on Gerard Dépardieu.

Filmidel on ingliskeelsed subtiitrid.

„Prantsuse kuld” kuulub Prantsuse Instituudi poolt korraldatava prantsuse kultuurisügise Accord! programmi, täpsem info kõigi ürituste kohta on leitav siit.

Prantsuse kino huvilistel on kinno Artis uuesti asja 7.–12. novembril, mil leiab aset traditsiooniline Prantsuse dokumentaalfilmide nädal.