Homme kell 11.00 Teatrisõprade klubis algaval üritusel valmib viie tunni jooksul avalikult Andrus Kivirähki, Mehis Pihla, Paavo Piigi, Kristiina Jalasto ja Urmas Lennuki ühisel jõul uus näidend, mille loevad päeva lõpus ette Tallinna Linnateatri näitlejad. Sündmus toimub Eesti näidendi kuu raames koostöös Eesti Teatri Agentuuriga.

Kettnäidendi kirjutamisel teeb otsa lahti Andrus Kivirähk. Foto:  Abderrahman Bouirabdane

Kettnäidendi kirjutamisel teeb otsa lahti Andrus Kivirähk. Foto: Abderrahman Bouirabdane

„Kettnäidendi kirjutamise eesmärgiks on pakkuda dramaturgiahuvilisele võimalust jälgida näitekirjaniku loomeprotsessi ning võrrelda erinevaid kirjutamisstiile ja –tehnikaid, samuti näha vahetult, kuidas tekst näitlejate suus tööle hakkab,” räägib sündmuse korraldaja, Linnateatri dramaturg Triin Sinissaar sellest, miks Eesti näidendi kuu raames otsustati kirjutamisega avalikkuse ette tulla.

„Kettnäidend tähendab, et igal näitekirjanikul on tund aega, et kirjutada valmis oma stseen, seejärel võtab teatepulga üle järgmine,” kirjeldab Sinissaar. „Autoritele on ette antud ainult kirjutamissituatsioon ja näitlejad, kes hiljem teksti ette lugema hakkavad, teema on aga vaba. Autori arvutiekraanil toimuv kuvatakse osalejate jaoks suurele ekraanile ja nii saab igaüks jälgida kirjutaja mõtteprotsessi ja sulejooksu.”

Kindlaks on määratud ka autorite järjekord: kell 11.00 alustab Andrus Kivirähk, kell 12.00 Mehis Pihla, kell 13.00 Paavo Piik, kell 14.00 Kristiina Jalasto ning kell 15.00 Urmas Lennuk. Esialgu kettnäidendi kirjutajate hulgas välja kuulutatud Kadri Noormets ei saa tehnilistel põhjustel osaleda, tema asemel on kirjutajatega liitunud Lavakunstikooli dramaturgiatudeng Mehis Pihla.

Kogu teksti valmimise järel võetakse väike paus ning algusega kell 16.30 loevad täispikkuses näidendi ette Evelin Võigemast, Piret Kalda, Ursula Ratasepp, Helene Vannari, Kalju Orro, Tõnn Lamp ja Priit Pius. Lugemist juhendavad Paavo Piik ja Diana Leesalu.

Avalik kirjutamine toimub Linnateatri hubases Teatrisõprade klubis (Lai 23) ja päeva jooksul on klubisse vaba sissepääs – kõik huvilised on oodatud sündmust pealt vaatama, mõistagi eeldusel, et seda tehakse hetkel kirjutava autori keskendumist häirimata. Sissepääs on prii.

Kohapealt saab osta raamatuid eesti näidenditega ja Eesti Teatri Agentuuri värsket artiklikogumikku eesti dramaturgia viimase 20 aasta kohta.