Reedel, 24. aprillil kell 18.00 avatakse EKKMis Köler Prize’ile kandideerivate kunstnike näitus. Igal aastal nomineeritakse auhinnale viis eesti kunstnikku või kunstirühmitust. Sel aastal kandideerivad preemiale Kristiina Hansen, Edith Karlson, Tanel Rander, Anu Vahtra ja Ivar Veermäe.

Näituse plakat

Näituse plakat

Köler Prize on 2011. aastal Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi asutatud kunstiauhind, mille eesmärgiks on populariseerida kaasaegset kunsti ning tõsta esile kohalikul kunstiväljal olulisi kunstnikke ja rühmitusi. Igal aastal nomineeritakse Köler Prize’ile viis Eesti päritolu või Eestis alaliselt resideerivat kunstnikku või kunstirühmitust viimase kolme aasta loomingu põhjal. 2015. aasta Köler Prize’i nominentideks on Kristiina Hansen, Edith Karlson, Tanel Rander, Anu Vahtra, Ivar Veermäe.

Kunstnikud esitavad omal valikul näitusele kaks teost – ühe juba varem eksponeeritud, soovitavalt viimase kolme aasta loomingust, mida võiks ka teatud mõttes pidada kunstniku loomingut defineerivaks teoseks, ning teise spetsiaalselt Köler Prize’ile valminud või Eestis varem eksponeerimata uue teose. Köler Prize’i võitja valib rahvusvaheline žürii näitusel esitatud tööde ning kunstnike portfoolio põhjal. Ka publikul on võimalik välja valida oma lemmik. Publikuhääletus kestab kuni 28. maini. Nii peaauhind kui ka publikuauhind kuulutatakse välja galal, mis toimub reedel, 29. mail. Seejärel jääb näitus veel mõneks nädalaks lahti.

Nominentide näitus võimaldab korraga esile tõsta rohkem kunstnikke kui üksnes auhinnasaaja. See on ka EKKMi poolne soovitus, et edaspidi just nende kunstnike loomingut ja käekäiku tähelepanelikumalt jälgida. Näitusega kaasneb nii kataloog (toimetaja Anneli Porri, kujundaja Indrek Sirkel) kui ka nominentide loomingut tutvustav dokfilm „Ekraaniproovid Köler Prize’ile 2015”. Filmi tegid Anders Härm, Reimo Võsa-Tangsoo, Raul Tõnurist ning Jevgeni Berežovski, inglise keelde tõlkis Pearu Helenurm. Filmi saab vaadata näitusesaalis või omandada DVD kujul kaasaandena kataloogi vahel. Teisipäeval, 28. aprillil kell 20.30 näitab filmi ka ETV2.

Käesoleval aastal antakse Köler Prize’i välja juba viiendat korda. 2011. aastal võitis peaauhinna Jevgeni Zolotko ning publikuauhinna Tõnis Saadoja. 2012. aastal võitis nii pea- kui ka publikupreemia Flo Kasearu. Žürii pidas samas erilise äramärkimise vääriliseks ka Marge Monko loomingut. 2013. aastal võitis peaauhinna ja publikupreemia Jaanus Samma ning 2014. aastal võitis peapreemia Jass Kaselaan ja publikupreemia Johannes Säre.

Väheoluline pole Köler Prize’i juures seik, et auhinnaraha paneb välja kunstisõbralik erakapital. Nagu ka eelnevatel aastatel, toetab Köler Prize’i Smarten Logistics AS. Publikuauhinna paneb taaskord välja SALTO AB.

Näitus jääb avatuks 14. juunini.

Nominentide näituse leht Facebookis.