Jonurme nime taga peituv Johanna Nurm ei pea ennast moekunstnikuks, kuid tema vormikäsitlus ning konstruktsioon/dekonstruktsioon annavad rõivastele omamoodi skulpturaalsuse. Johanna tähelepanelik suhtumine kvaliteeti ning rätsepatöösse panustab rõivaste kauakestvusesse ja funktsionaalsusesse ning ei jäta kandjat varju, vaid aitab tema isiksust ja stiili välja tuua. Sügisel Disainiööl toimunud „Moekolmikul” debüteeris Jonurm oma unisex-kollektsiooniga ning alates 13. veebruarist on seda võimalik näha Londonis toimuval International Fashion Showcase’il.

Jonurm

Jonurm

Foto: Alan Proosa

Foto: Alan Proosa

Millal ja kuidas sind mood huvitama hakkas?

Millal… Seda aega määratleda on raske. Kasvasin üles arhitektidest vanemate kõrval, vaadates pealt, kuidas konstrueeritakse maju, jooniseid ja lõikeid. Ilmselt oli see kõige varasem inspiratsioon. Hiljem avastasin ennast juba lõikeid ümber tegemast. Seejärel läksingi kohe pärast põhikooli lõigete konstrueerimist ja rätsepatööd õppima. Nüüd on see mul hinges nii tugevalt, et midagi muud ei soovigi teha.

Millised on sinu peamised inspiratsiooniallikad?

Inspiratsiooni loominguks ammutan põhimõtteliselt kõigest – lõhnadest, tunnetest, meeleolust, keskkonnast, struktuuridest, pindadest, mõtetest jne. Selleks et kujuneksid värsked ideed uueks kollektsiooniks, ongi kõigepealt vaja sellele aluspõhja – hinge. Eelnimetatust loon tala ja siis hakkan edasi mõtlema ja vaatama. Materjalid ja lõiked kujunevad välja algideest. Eeskujuks on alati eelnevalt tehtud töö. Sellest on kõige parem õppida. Ma vaatan alati ajas tagasi, nii enda töödele kui ka teiste disainerite ja kujundajate loomingule. Ühtlasi mõtlen sellele, kuidas see võiks tulevikus välja näha.

Keda ja kuidas sa oma loominguga kõnetada sooviksid?

Oma loominguga soovin kõnetada eelkõige neid, kes hoolivad, millega nad läbi elu ja sündmuste astuvad, aga mitte ainult. Minu üheks eesmärgiks on inspireerida ka neid, kes ei ole pööranud varem tähelepanu sellele, mida nad kannavad ja tarbivad. Kui õnnestub muidu moest mittehuvituv inimene panna mõtlema, uurima, proovima – see on minu silmis suur õnnestumine.

Millisena näed moedisaini hetkeolukorda ning enda osa selles?

Praegu on väga palju noori ja andekaid moedisainereid esile kerkinud. See on hea, sest annab tarbijatele laiahaardelisema valiku. Suured brändid hakkavad minu silmis aina vähem olukorda dikteerima.

Mis on sinu arvates disainimisel esmatähtis ning mida sa rõivaste juures kandjana ise hindad?

Lihtsust ja loogilisust. Disain ei tohi olla keeruline, sa pead sellest kohe aru saama ja seda peab olema mugav kasutada ja kokku sobitada. Just selle poolest erineb disain suuresti kunstist. Siinkohal tahangi öelda seda, et ma ei ole kunstnik. Ma disainin, et luua mugavaid keha katvaid esemeid, mis saavad ajapikku sinu usaldusväärseteks sõpradeks.

Seoses International Fashion Showcase’iga andis osalevatele disaineritele nõu detsembris Eestis seminari pidanud moekonsultant Anna Orsini. Kuidas ja kui palju mõjutas see sind ja su loomingulist lähenemist?

Kohtumine Anna Orsiniga oli väga inspireeriv. Enda disaini tutvustamine niisugusele inimesele oli omaette kogemus. Tema nõu oli väga asjakohane ja andis jõudu edasi tegutsemiseks.

Kui palju sa disainimisel üldiselt teiste nõuandeid ja soovitusi kuulad?

Tegutsen oma loominguga järjest viiendat aastat ja üksi disainimine ei ole kerge. Seega kuulan alati oma klientide soovitusi ja nõuandeid. Kõige enam huvitab mind meesklientide tagasiside. Meesteriiete disainimine meeldib mulle väga. Mees ei tohi olla liialt moodne, naiste puhul ei ole aga piire.

Kas sul on keegi, kelle disainikäsitlus on ka sinu omaga väga sarnane ning keda sa pidevalt jälgid? Või lähtud pigem enda kogetust?

Mõlemat. Enda disaini puhul teen seda, mis vastab minu ideedele. Küll aga on kindlad disainerid, kelle tegevusel ma silma peal hoian, näiteks Carol Christian Poell, Haider Ackermann, Boris Bidjan Saberi, Yohji Yamamoto ja Paul Harnden.

Septembris esitlesid oma kollektsiooni Disainiöö raames toimunud „Moekolmikul”, nüüd saab su loomingut näha 13.–18. veebruaril International Fashion Showcase’il toimuval väljapanekul. Millised on su edasised plaanid?

Jätkata, jätkata ja jätkata. Kindlasti mõtlen iga kollektsiooni juures ka meeste peale.

Vaata ka Jonurmi kodulehele.