Veebruar on küll pime ja lühike, aga see-eest väga kultuurne kuu! Alljärgnevalt toome mõned eriti olulised ja asjakohased kultuurisoovitused.

Aigar Vals. Foto: Maris Tomba

Esiteks meenutame, et juba on käimas ja kestab kuni 5. veebruarini dokumentaalfilmide festival Docpoint, näiteks täna kell 19 saab Tallinnas kinos Sõprus vaadata Kathryn Fergusoni dokki „Nothing Compares – Sinéad O’Connor” (2022) ning Tartus Elektriteatris kell 20.30 Mirka Duijni ja Nina Spieringi linateost „Shangri-La. Paradiisi ehitamine” („Shangri-La, Paradise Under Construction”, 2022). Aga väärt dokfilme jätkub veel järgmistekski päevadeks.

Kai kunstikeskuses on samuti juba avatud Holger Looduse isikunäitus „18 kevadist hetke”. Maali- ja meediakunsti valdkonnas tegutsev Loodus eksponeerib Kais kahte videoinstallatsiooni, millega tutvumine on vormitud terviklikuks ruumikogemuseks, s.t üles ehitatud spiraalina: vaataja saab seda avastada nagu teokarpi ja leida selle südamest väikese pärli. Vastupidi tänapäeva pidevalt kiirustavale ja hakitud elule püüdleb Loodus aeglustumise poole ning jagab selle kohta ideid ja võtteid ka vaatajaga. Näitusega saab tutvuda 23. aprillini.

Katkend videoteosest „Kohvipaus” (2022). Autor: Holger Loodus

Tartus Kogo galeriis avatakse 3. veebruaril näitus „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte”, mis võtab fookusesse naistevahelise sõpruse, sellest võrsuva turvatunde, hoolivuse ja romantika, aga ka lahkumineku leina. See tõukub püüdlusest leida teed sõprusega seotud tähendusmaailmas, kus põrkuvad isiklikud kogemused, kultuurilised representatsioonid, ideaalid ja reaalsus ning isiklikud ja ühiskondlikud ootused lähedastele suhetele. Kuraator Brigit Arop, kunstnikud Agnė Jokšė, Anna Trell, Cloe Jancis ja Diāna Tamane. Laupäev 4. veebruar kell 14 on huvilised aga lahkesti oodatud kuraatorituurile (info ja piletid leiab siit).

Mingo Rajandi ja Eva Kolditsa koostööst on sündinud Vaba Lava uuslavastus „Elajannad”, mida esietendatakse 5. veebruaril. Lavateos kujutab endast ühe naise CVd, curriculum vitae’d – elu jooksurada, mille alguspunkt on sünd ja lõpp-punkt n-ö surm (kuid võib olla ka vastupidi). Konkreetne jooksurada võib olla nii võssakasvanud metsasiht, klaasikilde täis köök, õrnusest nõretav magamistuba, heade kavatsustega sillutatud põrgutee, igavene käsitöötund, matuserongkäik või hoopis neljarajaline staadioniring, kus iseendaga võidu joosta. Kuni kestab jutustus, kestab elu.

Või tahaksite hoopis tantsida souli-funk’i-disko rütmis, nii nagu homset poleks? Well. 11. veebruari õhtutundidel esitletakse Tallinnas Kivi Paber Käärides Marju Marynel Kuudi loomingule pühendatud kogumikku „Marynile / For Maryn”. Kogumikul teeb kaasa terve rida eesti muusikuid: Jarek Kasar, Vaiko Eplik, Miljardid, Mari Jürjens, Hannaliisa Uusma jne.

Unholy Trinity (vasakul) ja Liisi Hint. Foto: press

Sõltumatu Tantsu Lava uusi koreograafe tutvustavas sarjas PREMIERE vabanetakse sedakorda häbist ja kutsutakse vaatajaid meelelahutuslikku simulatsiooni! Nii esietenduvad 16. veebruaril PREMIERE’i raames Liisi Hindi „Ka vaikus oli väljakannatamatu” ning Unholy Trinity (Annabel Tanila, Daniela Privis ja Kärt Koppel) „So You Think You Can Dance”. Hint uurib lavastusega, kas haavatava ja keerulise seisundi kaudu on võimalik leida uut väge ja võimu ning Unholy Trinity suunab fookuse sellele, kuidas tantsu mõiste ja praktiseerimine on valdkonnas killustunud.

Ole sa juba valgustunu või alles teel sinnapoole, siin on võimalus kuulata ja saada nägijaks. Uusromantik Aigar Vals kutsub oma kolmanda sooloalbumi „Uue ajastu guru” esitlustele klubis HALL (17.02.) ja Genialistide Klubis (10.03.). Lisaks Aigarile on laval kitarrist Argo Vals. Algus 21.00, pileti hind 7 eurot.

Andri Snær Magnason. Foto: press

Kõige olulisem teadaanne kogu selleks kuuks on aga muidugi Müürilehe sünnipäevafestival 18. veebruaril Tartus Genialistide Klubis ja Tartu Uues Teatris! Tulge muidugi ja tähistame koos meie kalli väljaande 15-aastaseks saamist. Kohal on islandi kirjanik ja keskkonnaaktivist Andri Snær Magnason, lisaks arutatakse keskkonna ja ajakirjanduse, kultuuri ja sotsiaalmeedia ning ööelu enda üle. Aga muidugi ka töötoad, performance’id ja kõik muu, mis ühe soliidse festivali juurde käib. Pärast asjalikumat päevaosa on iseenesestmõistagi kavas pidu hommikuni.

Viimaks (aga mitte ebaolulisimana!) teatame, et Eesti Ulmeühing ja kirjastus Fantaasia on selgi aastal välja kuulutanud ulmejutuvõistluse tähtajaga 31. märtsil. Oodatakse varem ilmumata eestikeelseid ulmeteemalisi originaaltekste pikkusega maksimaalselt 14 999 sõna. Žanriks sobib nii fantaasia, õudus, teaduslik fantastika kui ka alternatiivajalugu. Veelgi detailsemad tingimused leiab aga siit. Võistluse võitjad kuulutatakse välja Prima Vista kirjandusfestivali aegu Tartus (auhinnafond on 1250 eurot).