Mäletan oma esimest MC-bättli külaskäiku Von Krahlis üsna häguselt, aga üks hetk, mis sellest ajast selgelt meeles, on Tartu MC s’Poomi kurbnaljakas ülestunnistus sellest, et ei maksa teha enne sõnasõtta asumist liiga suurt spliffi, sest võid kinni joosta. Nüüd on aga sellest õudusunenäost järel vaid ähmane tõik minevikust nii minu kui ka siis alles suhteliselt tundmatu sõnaseadja ajusopis.

Teist plaati järjest esineb s’Poom koosluse 5loops kuraatorina, kes eesti säravad hiphopitaiesed ühte sulatab. Muusikaliselt tõelise feel-good ja vanakooli jõuga album „2013LP” tõestab taas, et kodumaise hiphopi löögirusikas on tugeva hoobiga ja stiilse riimiga. Värvikat biidipaletti rikastavad noored produtsendid Härra Kivi ja Otto, kelle lõika-kleebi toetub hiphopi kullavara DJ Premieri, Pete Rocki, Butterfly (Digable Planets) ja The Bomb Squadi (Public Enemy) mõjutustele. Omamoodi cool’i ja äraarvamismängu lisavad tuttavate häältega repliigid eesti filmi- ja teleklassikutelt. Kas see on saamas juba traditsiooniks?

Kui üldises poliitikas ja valitsevas korras on möödalaskmisi integratsiooni osas, siis räpikultuuris oleme ikka kõik üks suur ühtehoidev pere. Pole vahet, kas Lasnamäelt või Toomemäelt. Pisiperel tasub kõrvad katta pigem siis, kui meditsiinilise vastuvõtu lauas ootab doktor Kosjugini Oleg oma teravamaitselise teavitusega selle kohta, mis seob teda ja sinu ema.

Mis aga teeb „2013LP” erilisemaks teistest heade biitide ja flow’ga hiphopiplaatidest, on see, mis paikneb CD-formaadist väljaspool – lugematute silmailu pakkuvate videotena Youtube’is. Ma ei tea, kui oluline on hiphopi MC-le bättli-trofee aga usun, et aastaid hiljem saalitäis rahvast sinu etteantud rütmis kaasa elamas on piisav kompensatsioon. Tõelised õnnestumised formuleeruvad headeks plaatideks, positiivseks kriitikaks ja fännide soojaks embuseks.