Neljapäeval, 9. mail läheb käima kirjandusfestivali Prima Vista põhiprogramm, mille eel tutvustab Müürileht festivalil üles astuvaid väliskirjanikke.

Joel Haahtela (1972) on erakordne nähtus soome proosamaastikul. Psühhiaatrist kirjaniku minimalistlikud romaanid koosnevad elegantsetest impressionistlikest piltidest, mis viivad lugeja müsteeriumi juurde. Müsteeriumi või mõistatuse lahendus sõltub tihti sellest, milliseid mälestusi romaani tegelased tahavad või suudavad endale seoses oma minevikuga lubada.

Joel Haahtela

Joel Haahtela

Haahtela on avaldanud praeguseks kaheksa romaani, millest kaks on kandideerinud Finlandia kirjandusauhinnale, ning on pälvinud mitmesuguseid preemiaid. Eelmisel aastal ilmus eesti keeles romaan „Liblikakoguja” (Kirjastus Hea Lugu, tõlkinud Hille Lagerspetz). Peeter Helme kirjutab oma arvustuses (EE 8/2012) „Liblikakoguja” kohta: „Täpselt ja hoolikalt mõõdetud tempoga arenev lugu kogub hoogu, pinget ning tekitab lugejas tükk aega üha uusi küsimusi – vastuseid andmata –, et jõuda lõpus siiski selguseni, mis nii klaarib tõrjutud ja varjatud mälestustest tulvil peategelase mõistuse, kui toob hingerahu ka lugeja südamesse.”

Haahtela enda sõnul on tema raamatutes oluline teema aeg ning aeg on koguni üks peategelastest tema viimases romaanis „Traumbach” (2012). Sel aastal on oodata veel kahe Haahtela romaani ilmumist eesti keeles.

Publikul on võimalik tutvuda Joel Haahtela ja tema loominguga reedel, 10. mail Kirjanduse Majas Tartus ning 11. mail Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses. Kirjanikuga vestleb Heidi Iivari Soome Instituudist.