XIII Tallinna Disainiöö Festival alapealkirjaga „Inimlikud linnad” keskendub inimsõbralikule linnakeskkonnale.

Mullune Eesti Disainiauhindade näitus Viru Keskuses. Foto: Tõnu Tunnel

Mullune Eesti Disainiauhindade näitus Viru Keskuses. Foto: Tõnu Tunnel

10.-16. septembrini toimuv Disainiöö tuleb veelgi mahukama programmiga kui eelnevatel aastatel, haarates enda alla kogu Tallinna. Disainipublikuni jõuab disainikonverents, kus esinevad rahvusvahelised disainieksperdid, arvukalt töötubasid ja näituseid, traditsiooniks saanud moeetendus ning enam kui 20 Disainiöö satelliidi poolt pakutav mitmekülgne programm. Disainihuvilisi ostjaid ootab juba praeguseks rohkem kui 50 kauplejaga Disainitänav ning andekad disainerid pärjatakse Eesti Disainiauhindadega.

Selle aasta Disainiöö läbivaks teemaks on inimsõbralik linnakeskkond. „Disaini ja arhitektuuri piirid on hägustumas ning aina suurem vastutus inimsõbraliku linnakeskkonna loomisel on ka disaineritel. Festivali käigus saab näha, mida erinevad linnad on korda saatnud linnaelu paremaks muutmisel ning mida meil oleks sellest õppida,” rääkis Disainiöö peakorraldaja, Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova.

„Traditsioonilised linnad selgepiirilise keskuse ja äärelinnadega on kadumas. Selle asemele on tulnud keerulisemad, võrgustikku meenutava struktuuriga keskkonnad. Mitmed uuringud näitavad, et inimesed otsivad aktiivselt võimalusi oma elukeskkonna täiustamiseks ning just disainil on võime elustandardeid parandada, muutes elukeskkonna jätkusuutlikuks ja inimsõbralikuks,” avasid teemat Human Cities projekti Euroopa eestvedajad Josyane Franc ja Olivier Peyricot.

Festivali üheks tähtsündmuseks on rahvusvaheliste esinejatega konverents „Inimlikud linnad”, programmi teevad mitmekesiseks Disainitänav ja Moepõik ja mitmed muud eriilmelised üritused, tulemata ei jää ka festivali teemast inspireeritud põnevad muusikalised etteasted. Disainiöö arvukatest näitustest väärib märkimist Eesti Arhitektuurimuuseumis toimuv Lutheri tehase välisesindusest väljakasvanud Isokoni ajaloonäitus. Londoni muuseumi teksti- ja pildimaterjali täiendavad Lutheri tehase tootenäited ning replikatsioonid Isokoni toodetest, mille arenguloo juures olid Bauhausist tuntud disainerid Walter Gropius, Marcel Breuer jt.

Disainiöö täpset programmi saab vaadata lähemalt festivali kodulehel.