18. veebruaril esineb Rock Cafés tänapäeva elektroonilise muusika üks suuremaid nimesid – Bonobo. Briti muusik, produtsent ja DJ Simon Green koos oma live-bändiga esineb Tallinnas esmakordselt „The North Borders Tour 2014” turnee raames.

Bonobo

Bonobo

Bonobona tuntud Simon Green (37) pälvis suure tähelepanu juba oma esimese albumiga „Animal Magic” (2000). Green märgiti koheselt ära tõsise talendina, kes on võimeline lisama elektroonilisse muusikasse tõelise muusiku teravust, ja kes tänu oma andele suudab väga vabas vormis luua, laiendades muusika piire uutele tasanditele helipildis ja kvaliteedis. Tema järgnevad albumid arendasid mehe tunnetust, tõid talle fänne üle maailma ja lõid võimaluse tema live-esinemistel stuudioalbumite lummavateks kontsertversioonideks kujuneda.

Tänaseks on Bonobo palasid populaarses veebikeskkonnas Last.fm kuulatud üle 50 miljoni korra. Kuid Greeni lugu ei ole tänapäeva muusikas väga tavaline – tal polnud videot, millest oleks saanud viiruslik interneti-sensatsioon, polnud ühtegi ühe-hetke-hitti, polnud äkiliselt saavutatud edu ega kerget juhuslikku haakumist trendidega. Bonobo edu on kümneaastase järjepideva töö tulemus. Viis albumit, arvukad tuurid, singlid, remiksid ja produtseerimine teistele artistidele muutsid Bonobo tasapisi ent kindlalt üheks tähtsamaks tegijaks tänapäevases elektroonilises muusikas. Kriitikute sõnul on Bonobo iga lugu igal plaadil eraldiseisev meistriteos ning seda kogu tema loomingut läbivalt.

Bonobo läbimurdeline album „Black Sands” (2010) oli ilmekaks näiteks sellest, kuidas Green seob enda meloodilise geniaalsuse elektroonilisele muusikale omase nurgelisuse, bassi ning nakatavate trummidega. Pärast „Black Sandsi” avaldamist on Bonobo oma live-bändiga tuuritanud üle kogu maailma. „Paljud inimesed näevad mind laval mängimas koos teiste muusikutega ning arvavad ekslikult, et Bonobo on bänd. Kui aga proovid ühe inimese kontseptsiooni tutvustada, siis publik kuidagi ei suuda seda kohe vastu võtta ega aru saada,” ütles Green.

Bonobo uus, sel aastal ilmunud album „The North Borders”, on kriitikute sõnul suur püüdlus edasi. Nagu ka eelmiste albumitega, tõstab „The North Borders” esile õrna tasakaalu vokaalsete lugude ja instrumentaalpalade vahel, tagades nii igale loole oma hingamisruumi ja võimaluse kõlada ning särada. Uuel albumil on külalisvokalistideks suurnimed nagu Erykah Badu, GreyReverend (Cinematic Orchestra) ja Cornelia (Portico Quartet).

„The North Borders Tour 2014” raames Eestit esmakordselt külastav Bonobo esineb Tallinnas koos live-bändiga. Muusiku sõnul oli stuudios tehtud sooloalbumit suure live-bändiga etteasteks tõlgendada päris korralikuks ülesandeks. „„The North Borders” on väga palju vähem „live” kui mu eelmine plaat. Samas kavatsen alati albumi salvestada nii nagu tahan, ja mõtlen selle kõige peale alles hiljem,” seletas Green, ning lisas, et tal on hea meel selle üle, kuidas tänapäeval käib ta esinemisi vaatamas ainu rohkem noori. „Mu viimane kauamängiv on mind rohkem noorema kuulajaskonnaga ühendanud. Sel korral ringi tuuritades näen rahva seas aina enam noori. See on väga hea, ei tahagi täpselt samale publikule oma lugusid mängida, kellele ma seda kümme aastat tagasi tegin, nagu ei taha ka ju uuesti täpselt samasugust muusikat teha. Mäletan, kui esinesin esimese albumiga, olid enamjaolt publikuks sellised abstraktseid hiphopi biite kuulavad kutid seljakottidega. Tahtsin, et muusika oleks lõbusam, mitte kuiv õppetöö. Nüüd mängides tunnen, kuidas ongi kordi lõbusam! Näen rahva seas noori kaasa laulmas. Muusika ongi ju loodud tähistamiseks, kas pole? Just selle võlu pärast tahtsingi saada välja esialgsest ühte stiili süvenenud lähenemisest ja hakata hoopiski kõike vastu võtma.”

Piletiinfo siin.