17. septembril ja 1. oktoobril tuleb Eesti Arhitektuurimuuseumis Tallinna arhitektuuribiennaali näituse „Keha ehitus. Body Building” kontekstis esitlusele Maarja Tõnissoni performatiivne tantsuetendus „bodyBUILDINGbody” („kehaEHITABkeha”), mis loob meelelis-ruumilise kollaaži liikumise, heli, video ning näituse installatsioonide vahel.


„bodyBUILDINGbody”

„bodyBUILDINGbody”

See on aistinguline ruum, mis kutsub vaataja olukorra keskmesse, kuid jätab vabaduse ringi liikuda nagu tavalisel näitusel. Lavastus juhib meeli kõrgendatud tundlikkusega, et tuua nähtavale nähtamatu – inimkehade ja objektide vahelised seosed, kihid, seisundid. Kõige keskmes on liikuv ja reaktiivne keha, mis koosmõjus keskonnaga – helid, kehad, video, materjal, ruum -, ja toob esile aistingulised ja tajulised protsessid ning kogemused. See on konstrueeritud ja toores sensatsioonide maastik.

Maarja Tõnisson on vabakutseline tantsukunstnik. Ta lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala ning on õppinud Berliini Kunstide Ülikoolis. 2015 veebruaris esietendus Sõltumatu Tantsu Laval tema esimene sooloetendus „bodySHIFTbody”, mis oli esimene koostöö Tanel V Kullaga, kes on ka homme etenduva lavastuse „bodyBUILDINGbody” helilooja. Maarja looming uurib keha-meel suhet, otsides kinesteetilist empaatiat ja sünesteetilisi aistinguid.

Tallina arhitektuuribiennaali programmiga saab lähemalt tutvuda siin.