Mis on techno-tolm? Või hoopis business techno? Facebookis tegutseb elektroonilise muusika austajate ülemaailmne grupp, kus ükski artist pole püha ning kust sõnavara kandub üle ka skeene argireaalsusesse.

Fotod: Facebooki grupp The Worst Techno Memes Ever Group Page

Fotod: Facebooki grupp The Worst Techno Memes Ever Group Page

Internetimeemid on muutunud meie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Need on kultuurikeskkonda sisse imbunud, paljunevad ja muutuvad. Meemidest puutumata ei ole jäänud ka techno-muusika, mis naudib parasjagu üleilmset fenomenaalset populaarsust. Techno on tuntud kui tõsine ja snooblik žanr, mille stereotüübid osutuvad tihti tõeseks – seda enam mõjuvad paljud meemid selle kohta nii eluliselt ja naljakalt.

Muusikafoorumid on välja surnud ja sealsed diskussioonid kandunud üle Facebooki gruppidesse, kuigi tihtipeale jäävad need seal võrdlemisi sisutühjaks. Seda enam on hämmastav rahvusvahelise liikmeskonnaga meemigrupp The Worst Techno Memes Ever Group Page (TWTMEGP), mis rabab enda aktiivsusega. Grupp lummab paljusid ning mitmed selle liikmed on tunnistanud, et selle olemasolu on üks väheseid häid põhjuseid Facebooki kasutamist jätkata. TWTMEGP lehest on saanud võib-olla isegi vastu tahtmist internetis üks suurim kommuun, kus saab vabalt elektroonilise tantsumuusika teemal arutada, isegi kui see toimub keset meemilaviini. Neid kohti ei ole eriti palju alles jäänud – ka muusikaportaal Resident Advisor sulges ju aasta algul enda kommentaariumi. Ja olgugi et lehe nimi ütleb, et tegemist on halvimate meemidega, on olukord tihtipeale täiesti vastupidine. Lehele postitatavad meemid kajastavad suurepäraselt seda, mis toimub techno-maailmas, ja lisavad sellele sotsiaalse kommentaari. Kuigi vahel kombatakse piire, on meemid mõeldud pigem positiivsetena, mitte kellegi halvustamiseks ja solvamiseks. Krõbedamad meemid tõestavad, et ka kõige tõsisemad techno-inimesed suudavad enda esteetilise kultuuri üle nalja visata. Grupi jaoks ei ole miski püha – oma koosa saavad kätte ka tuntud nimed, nagu Aphex Twin, Jeff Mills, Richie Hawtin, Carl Craig ja rohmaka DJ-stiili tõttu kõikide mikserite hirmuks muutunud The Black Madonna.

Grupi on loonud techno-armastajad ja see on mõeldud kõigile, kes tunnevad sama. Liikmeskond ületas kiiresti 100 000 piiri ja seal leidub ka mitmeid rahvuskaaslasi, mis on alati tore. TWTMEGP mõju ulatub ka internetiavarustest väljapoole – mitmete meemide teemad ja seotud sõnavara on tunginud techno-skeene argireaalsusesse.

Grupis leidub palju meta- ja absurdihuumorit, mis võib kontekstist väljarebituna jääda paljudele arusaamatuks. Näiteks, kas juusturiivi sisemusest vaatab tõesti vastu futuristlik ööklubi või lähedalt pildistatud karvane vaip meenutab vinget reivi? Kes kurat on Mitch Davis? Tihtipeale tundub, et kõige ehedamad meemid grupis on just nimelt selle liikmed, aga seda peab ise kogema. Berghaini igaüks sisse ei saa, aga grupi uksed on kõigile soovijatele avatud.

* * * * * * * * *

Populaarne meemimaterjal

Business techno – see on ilmselt kõige olulisem mõiste, mis on grupist välja kasvanud. See kirjeldab peavoolule omast techno’t, kus tähtsal kohal on pigem imago ja raha kui muusika kvaliteet. Tegemist on põrandaalusele skeenele vastupidise nähtusega, kuigi sellised artistid nagu Adam Beyer, Amelie Lens, Marco Carola ja Carl Cox teesklevad ikkagi edasi, et nad on väga underground. Seetõttu on viimased muutunud grupi sagedasteks pilkealusteks.

Techno dust – müstiline substants, mille järgi peaksid kõik techno-fännid janunema, aga samas ei tea keegi täpselt, mis see techno-tolm õieti ongi – ja selles kogu nali seisnebki. Seotust tuntud meelemürkidega eitatakse aga rangelt, sest techno dust on ideaalis midagi veelgi ülevamat.

Nina Kraviz (ja tema jalad) – hambaarstist DJks hakanud vene techno-sireen, kes võrgutab lisaks enda muusikale ka seksikate jalgadega, mida ta sotsiaalmeedias liialt eksponeerida armastab.

Solomun – grupis iidoli staatusesse tõstetud DJ ja produtsent, kes rabab enda kentsakate purjakil onuheinolike tantsuliigutustega. Muusikalises mõttes on Solomun aga keskpärasus kuubis.

Berghain – kuulus Berliini ööklubi, kuhu sisse pääsedes võivad kõik hedonistlikud unistused täide minna – või niimoodi vähemalt loodetakse. Klubi eripära seisneb suuresti selle eksklusiivsuses. Berghaini väsimatu valvuri Sven Marquardti lausutud „nein!” purustab aga reivijate unistused läbi öö pidutseda tuhandeks killuks.

„I play vinyl” – vinüüli-DJd on tuntud kui ühed suurimad muusikasnoobid ja selle tõsiasja üle on kerge nalja visata. Vinüül on lahe, aga digitaalse muusika ajastul on vana kooli vinüülisette järjest raskem õigustada.

Tech house – žanri definitsiooni järgi peaks tegemist olema kõige ägedama tantsumuusika sound’iga üldse, kus on ühendatud parimad elemendid techno– ja house-muusikast. Reaalsuses on stiil saanud tuntuks hoopiski ideedevaeste ja standardsete klubitümakate poolest.

Shit snare – hästi kõlav väike trumm (snare drum) on tantsumuusikas haruldane ja müütiline nagu ükssarvik. See üks element igas techno-loos, mida keegi ei suuda õigesti timmida, pingutatagu palju tahes.

Resident Advisor – kui TWTMEGP grupp peab ennast Keskmaa Gondoriks, siis Resident Advisor võiks olla Mordor ja esindab kõike seda, mille vastu grupp seisab.

Tanel Matsalu on elektroonilise tantsumuusika entusiast, kes peab blogi Rivera’s Groove Box ja kirjutab vahel ka muusikaarvustusi. Elab ja töötab Türi vallas mahetootmisega tegelevas Sõeru talus.