Tallinna arhitektuuribiennaali TAB 2015 äsja lõppenud kuraatorivõistluse võitis ideekavand pealkirjaga „Lokaalsused /Localities”, mille autoriteks on linnauurija Madle Lippus, arhitektuuriteadlane Ingrid Ruudi ning arhitekt Karli Luik. Järjekorras kolmas Tallinna arhitektuuribiennaal TAB 2015 toimub järgmise aasta septembris.

Foto: TAB

Foto: TAB

Lokaalsuste all peavad kuraatorid silmas ruumi loovaid erinevaid kihistusi. „Lisaks füüsilisele keskkonnale on määravad ka ühiskondlikud, majanduslikud ning poliitilised suhted, ehitusviisid ja kasutusharjumused – et need on igas kohas erinevad, siis muutub neid arvesse võttes kontekstuaalseks ka uus loodav ruum,” selgitavad kuraatorid.

TAB 2015 rajab nädalaks keset Tallinna uue, ajutise, eksperimentaalse ruumi, mis on linnaelanikele sama avatud kui erialainimestele. See on ühtaegu installatsioon, ideedelabor, näituse- ja loenguruum, workshop, vaba lava, näitus kui klubi. TABi eesmärk on kokku tuua intrigeerivaimad mõtted, milline saab olla tõeliselt lokaalne arhitektuur – ja seda nädala jooksul ka elada ja ellu viia.

Žürii leidis, et pakutud teema on huvipakkuv nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil, arhitektuurikeskne ja pakub võimalusi huvitavateks tõlgendusteks. Piirkonna konkurentsivõime määramisel on ruumi kvaliteedil oluline roll ning lokaalsuse teema oli üheks kandvaks ideeks Tallinna Arhitektuuribiennaali algatamisel 2011. aastal – selle taas fookusesse toomine oli žürii hinnangul võluv idee.

Homse päeva arhitektuurimõtet tabada püüdvaid ideid kuraatorite meeskondadelt hindas žürii, kuhu kuulusid Tallinna linnaarhitekt Endrik Mänd, Eesti Arhitektide Liidu esimees Indrek Allmann, kultuuriministeeriumi arhitektuurinõunik Yoko Alender, EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari, arhitekt Peeter Pere, TABi idee autor ja TAB 2011 kuraator Villem Tomiste, üks TAB 2013 kuraatoritest, Karin Tõugu ning Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg.

Eesti Arhitektuurikeskuse poolt korraldatav TAB on alates 2011. aastast toimunud rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis tutvustab kohalikku arhitektuurikultuuri, käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu arhitektuurivaldkonna tulevikku. TAB pakub sündmusteprogrammi nii valdkonna tippudele, alles arhitektuurivaldkonnas tegutsemist alustavatele noortele professionaalidele kui arhitektuurihuvilistele. 2015. aastal toimub TAB juba kolmandat korda.

Lähemalt Tallinna Arhitektuuribiennaalist siin.