„Doctor Who” (1963–1989; 2005–…, UK, BBC). Loojad Sydney Newman, Donald Wilson, C. E. Webber. Mitmed näitlejad, režissöörid, stsenaristid.

Dr Who esimese hooaja plakat

Dr Who esimese hooaja plakat

„Doctor Who” oli ja on Suurbritannias äärmiselt populaarne seriaal, mida pelgalt ulmeks nimetada oleks liigne lihtsustus. Algselt oli see mõeldud kogu perele – harivad osad ajaloolistest sündmustest või tegelastest ning teadust ja tehnikat populariseerivad lood kosmoses ja ajas rändamisest olid suunatud just lastele. Õpetlik ja rahumeelne pool on sarjast aastate jooksul aga kadunud.

Doktori rännakud aegruumis on olnud alati seikluslikud. Nimetu peategelane on kui ajas rändamise pioneer: ta avastab uusi maailmu ja veidraid olendeid, leiab endale sõpru ja ka vaenlasi; ta päästab inimesi, tulnukaid, rasse ja maailmu. Sari viib retkele tundmatusse, mis on täis sõna otseses mõttes kõikvõimalikke ohte. Avastuste tegemine on muutunud võrreldes algusaastatega kaasaegsemaks – varem oli see jutustav ja aeglane, tänapäeval aga kiire, sähviv ja eriefektirohke.

Müstilise tohtri seiklused olid ka vanemates osades alati pisut jõhkrad. Tihti saab keegi surma – olgu hukkumise põhjuseks dalekid või hoopis tapjasohva. Samuti on „Doctor Who’s” säilinud algsest sarjast õhkunud õudustäratavus, mis möödunud sajandil lapsi diivani taha peitu pugema pani ning tänapäeval järjest järsematele ehmatustele rõhub. Õuduse osas on uus seriaal vana tõenäoliselt isegi ületanud just nutvatest inglitest kivikujude näol, kes hävitavad inimesi ning liigutavad vaid siis, kui keegi neid ei vaata.

Imelikud tegelased ja keerukas tegevustik muudavad „Doctor Who” kohati süngeks ja raskemeelseks, ent Doktor suudab leida igale olukorrale alati lahenduse, andes lootust lootusetutele. Oma vastaste ülekavaldamiseks kasutab Doktor enamasti oma piirituid teadmisi ja vahedat mõistust. Peategelane on kõige ehtsam trikster, kes on kohandatud ulmežanri jaoks – võrreldav Remuse juttudest tuttava jänkuonuga, kes on ajas rändama pandud.

Dalekid on ühed esimesed tulnukad, kes ilmuvad 1963. aastal BBC programmi. Nad on vaakumpumba ja surmava kiirega relvastatud metallkesta kapseldunud emotsioonitud ja külmalt kalkuleerivad olendid, kes on kujunenud „Doctor Who” eetrisoleku aastate jooksul kurjuse võrdkujudeks ning peakangelase põlisvaenlasteks. Viimase poolsajandi jooksul tulid ja läksid nad korduvalt, kuni tootmine 1989. aastal seiskus.

Maailma üht kõige pikema staažiga seriaali hakati uuesti tootma 2005. aastal, mil dalekid olid selle sündmustikus universumist kadunud või kummalisse aegruumivaakumisse isoleeritud. Sellele vaatamata ilmub õige pea teleekraanile esimene neist, küll õige armetu ning õnnetuse tõttu emotsioone tundev olend. Mõne aja pärast saabub dalekeid üha rohkem. Esimene hooaeg lõppeb nende invasiooniga.

Dalekid on üks pidepunktidest vana ja uue versiooni stsenaariumite vahel. Pärast kolmandat rünnakut nelja hooaja jooksul tekib paratamatult teatud tüdimus nendest diktsioonihäiretega metalltünnidest. Ka nende sissetungid ei mõju enam kuigi hirmutavalt – esimene vallutus oli teleekraanil juba 1964. aastal.

„Doctor Who” on küllaltki omalaadne kultuurinähtus – see on linateos, mil puuduvad kindel süžee, tegevuspaik ja -aeg, kindlad näitlejad, kindlad tegelased ning kindel lõpp ja algus. Doktori näol on sarja loojad suutnud panna aluse rollile, mille puhul on võimalik lõputu taasesinemine uue karakterina. Doktori uuestisünd teise näo ja iseloomuga on sarja sisse kirjutatud alates 1966. aastast, mil toimus esimene peaosatäitja (William Hartnell) vahetumine, põhjuseks toonase näitleja terviseprobleemid. Tol korral sundkäiguna tehtud muudatus kujunes aga järgmiste hooaegade jooksul juba tavapäraseks. Käesoleval aastal jätkab Doktor järjekorras kaheteistkümnenda näitleja (Peter Capaldi) kehastuses. Sarja suurim paradoks seisnebki selle ainsas muutumatus tingimuses: kõik võib iga kell muutuda.

Erinevalt teistest seriaalidest või filmidest ei sea näitlejate vananemine linateose loojatele mingeid piiranguid. Veelgi enam, „Doctor Who” on olnud juba algusajast saati väga paljude erinevate autorite ja režissööride ühislooming. Seriaal peidab seeläbi endas potentsiaali jätkata veel aastakümneid ning muutuda lõputa looks, mis justkui elab ise oma elu, arenedes koos Doktori osatäitjate, uute stsenaristide ja režissööride ning ühtlasi ajaloosündmustega.

2005. aastal alguse saanud „Doctor Who” 8. hooaja treiler: