![](https://www.muurileht.ee/core/media/147_lehepotjomkin_v2ikejpg-795x1024.jpg)
Sotsiaalia
![](https://www.muurileht.ee/core/media/rsz_maris_sander_foto_autoportree_tunnuspilt-500x375.jpg)
„Teil ei ole siin tulevikku!” ehk Apartheidist Iisraelis
Möödunud aasta oli Iisraeli apartheidirežiimiks tunnistamise arengus märgiline, sest Palestiina okupatsiooni kuulutas palestiinlaste suhtes diskrimineerivaks ka Rahvusvaheline Kohus. Nüüd aga peame rääkima juba genotsiidist.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/MariliisMottus_Foto_KertinVasser11-500x375.jpg)
Üks väga demure, brat ja polariseerunud aasta
Kuidas peegeldub meie keelekasutuses maailm, kus me parasjagu elame?
![](https://www.muurileht.ee/core/media/Loetumad-tunnuspilt-500x333.jpg)
Müürilehe loetuimad artiklid 2024. aastal
Taas on aeg vaadata tagasi möödunud aastaringile ja teha põhjapanevaid kokkuvõtteid. Mis teemad ja autorid huvitasid Müürilehe veebilugejaid lõppenud aastal enim? Paistab, et peamise märksõnana saab välja tuua vana hea klassiküsimuse!
![](https://www.muurileht.ee/core/media/1b550c02-5ed0-4295-a12a-b51327c79272-500x375.png)
Mesopotaamia ja surnud internet
Ehkki nähtavasti võivad tehisintellektist vestluskaaslased (ehk nn surnud interneti asukad) juba praegugi inimeste üksildustunnet tuntavalt vähendada, ei tohiks jätta tähelepanuta sedagi, mis juturobotit tegelikult motiveerib ja mida see inimkasutaja jaoks muudab. Kuidas aga seostuvad kõnealused vestlused robotiga ca 3000 aasta vanuse akadikeelse tekstiga?
![](https://www.muurileht.ee/core/media/rsz_1afp_36mc7ad_tunnuspilt-500x375.jpg)
Kuidas oligarhia demokraatiasse pesa ehitab
Oligarhiast on harjutud rääkima Venemaa või Pärsia lahe riikide näitel, kuid see valitsemisvorm võib ajada juuri väga edukalt ka demokraatlikeks peetud süsteemides. Selle parimaks näiteks on Ameerika Ühendriikide viimatised valimised.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/PaulLepasson_Foto_erakogu-500x375.jpg)
Paul Lepasson: Koos Genialistide Klubiga kustutaksime suure osa oma tulevikust
Genialistide Klubi kogukonna- ja arendusprojektide juht Paul Lepasson kirjutab, kuidas subkultuurimaja sulgemine uuristaks haigutava augu ka Tartu kultuurielu motivatsiooni- ja ideedekukrusse. Algselt sotsiaalmeedias ilmunud postitus ilmub autori loal muutmata kujul.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/rsz_1muurileht_tunnuspilt-500x375.jpg)
Kuidas valida eetiliselt jõulukinki?
On viimane aeg hakata mõtlema, mida sel aastal kuuse alla panna. Kes tahab lähedastele heameelt valmistada, kuid olla seejuures ka keskkonnateadlik ja eetiline päkapikk, see võib tulla kaubanduskeskustest tagasi sootuks tühjade kätega.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/4b_tunnuspilt_Vahram-500x375.jpg)
Puust ja punaseks: 4B liikumine
Kiirem kui EKI, ammendavam kui Vikipeedia – Müürilehe rubriik „Puust ja punaseks” selgitab sõnu, mõisteid ja olukordi, millest räägitakse palju, aga mille päritolu ja tähendust suudavad vähesed lõpuni aduda. Seekord valgustame, mida kujutab endast pärast Trumpi valimisvõitu Ameerikas laineid lööma hakanud 4B liikumine.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/rsz_1liberaalse_maailmakorra_lopp_jaan_roomus_tunnuspilt-500x375.jpg)
Liberaalse maailmakorra lõpust
Liberaalse demokraatia jaoks tundub aasta 2024 minevat ajalukku kui annus horribilis – aasta, mil kõik, mis sai valesti minna, ka läks.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/Aleksander-Tsapov-Foto-Kertin-Vasser-Facebook-500x263.jpg)
Juhtkiri: Tere tulemast kärpesalongi
Mis saab mitmekesisest väikeste väljast, kus tihtilugu juba hoitakse viimaste hambaproteesidega kinni toimetulekunullist? Kas see tähendab kohaliku kultuurisektori suurema ümberorganiseerumise algust?
![](https://www.muurileht.ee/core/media/Muurileht.-Pille-Sillaste_1-500x384.jpg)
Kaheksa portreelugu – hingehoidjast hauakaevajani
Müürilehe toimetus intervjueeris kaheksat inimest, kes puutuvad oma ametis sagedasti kokku surmaga. Surm on eksistentsi loomulik osa, aga sellest rääkimine ja sellele otsa vaatamine on enamasti seotud negatiivsete emotsioonide, tabude ja tumedusega. Seetõttu soovisimegi teada, kuidas suhestuvad surma ja seda ümbritseva kultuuriga inimesed, kelle jaoks see on igapäev.
![](https://www.muurileht.ee/core/media/Jens-Jaanimagi_kodulehele-500x334.jpeg)
Päevakommentaar: Miks ei valitud naist?
Narratiiv, mis taandab Kamala Harrise kaotuse tema soole, pelgalt ei varjuta tõelisi põhjuseid, miks Demokraatliku Partei korporatiivne agenda ei suutnud valijaid veenda, vaid kahjustab tõsiselt naispoliitikuid üle kogu maailma.