Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

  Sotsiaalia

  Baltic Pride Parade 2017 Tallinna vanalinnas. Kõik fotod: Priit Mürk

  Vikerkaartega ehitud Tallinn

  Teadupoolest toimus möödunud laupäeval, 8. juulil Tallinn Pride Parade ehk rahumeelne LGBT+ kogukonna toetusrongkäik Tallinna vanalinnas. Kohalolijad teavad, et sedakorda oli üritus sootuks teistsugune kui varasemad, millest viimane jääb kogunisti kümne aasta tagusesse aega.

  Illustratsioon Tayyip Erdoğanist: Mehmet Emir Uslu

  Türgi valitsus triivib demokraatiast üha kaugemale

  Tartu Ülikooli semiootikamagister Mehmet Emir Uslu kirjeldab olukorda Türgi ühiskonnas enne kevadel toimunud rahvahääletust, kus anti napi edumaaga autoritaarsete kalduvustega president Tayyip Erdoğanile võimu juurde, ning selle sündmuse võimalikke tagajärgi, mis nüüd lahti rulluma hakkavad.

  Hoia Estheri tegemistel silma peal sotsiaalmeedias @estherthewonderpig

  Kes ei tahaks olla vabajooksusiga?

  Sotsiaalmeedia levib isegi loomariigis, muutes mõne neljajalgse tõeliseks kuulsuseks. Miljoni fänniga imesiga Esther elab elu, millest tema lihakehaks taandatud liigikaaslased võivad ainult unistada – roosad kostüümid, suured kübarad ning kodune keskkond. Milles peitub tema saladus ja miks peaks Estheri elusaatus meile korda minema?

  Kristina Mering. Foto: erakogu

  „Tuleb siga, torkan; tuleb järgmine, torkan…”*

  Hilismodernse ühiskonna omnivoorid ei ole pidanud vaatama silma loomadele, kes lõpetavad tema toidulaual. Seda teevad tema eest teised inimesed, kes üritavad tööstuslikul tootmisliinil oma emotsioone rutiinse rütmiga blokeerida. Mõttemehhanismid on aga nii lihatarbijal kui ka tapamaja töötajal üldjoontes sarnased.

  Kadri Taperson. Foto: Annika Lepp

  Ühiskond peab võtma vastutuse ka teiste liikide eest

  Inimese ülimuslikkusse on kerge uskuda, sest seda on toetanud üldine ühiskonnas käibel olev eetiline paradigma. Seesama mõtteviis on lubanud ka loomi masinatena käsitleda. Ma ei ole ainus, kellele tundub hoopis vastupidi – loomade ekspluateerimine on tervikuna ebaeetiline tegevus.

  Tuul Sepp. Illustratsioon: Heikki Leis

  Värskes Müürilehes: intervjuu Tuul Sepaga

  Müürilehe juunikuises faunateemalises numbris usutleb Piret Karro loomaökoloog Tuul Seppa, kes uurib parasjagu Arizona osariigi ülikoolis aed-karmiinleevikesi. „Mind ei huvitagi niiväga, kuidas linnastumine konkreetselt seda linnuliiki mõjutab, vaid uurin üldisi muutusi, mis võivad loomadega toimuda, kui nad kolivad elukeskkonnast, mille jaoks nad on miljonite aastate jooksul kohastunud, täiesti uude kohta,” vihjab Sepp nii linde kui inimesi mõjutavatele protsessidele.

  Helen Tammemäe. Foto: Renee Altrov

  Juhtkiri: Üks õnnetu teise ringi karakullkasukas

  Helen Tammemäe arvab, et kui erinevad osapooled suudaksid vaidlemise asemel üksteist ka pisut kuulata ning oma teadmised sünkrooni viia, võiks juba praegu normaliseeruda tasakaal selle vahel, kas ja kui palju on kellelgi mõistlik loomseid produkte tarbida ning millises mahus ja mil viisil on mõistlik „toota”.

  Anna-Stina Treumund. Autoportree

  Järelhüüd Anna-Stina Treumundile

  Anna-Stina Treumund (18.06.1982–30.05.2017) oli ikooniline kunstnik ja paljudele feministlik kamraad, kes uuris lesbiajalugusid ja esindas oma kunstis kompromissitult lesbilise naise identiteeti. Ta oli Eesti nüüdisaegse feministliku liikumise keskmes ning osa kriitiliselt mõtlevate ja loominguliste inimeste kogukonnast, kes kannavad endas edasi armastust, mida Anna-Stina oma eluajal neile jagas.