
Tehnoloogia

Andmelugu: Võtame nutitelefoni algosakesteks
Nutitelefon on kokteil keemilistest elementidest. Keskmiselt leidub selles 75 perioodilisustabeli elementi, milleta telefon meie taskus ei vibreeriks, helendaks ega heliseks. Vaatame, millistest kriitilise tähtsusega elementidest üks nutitelefon koosneb, kust need pärit on ja mis mahus need praegu tagasi ringlusesse jõuavad.

Tehnoloogia meie varjude rakenduses
Kasvavat arvutusvõimsust on juba pikka aega meditsiinivankri ette rakendatud. Psühholoogilise trauma ja sellest tulenevate stressihäirete tehnoloogia abiga ravimine tundus kaua võimatu, kuid nüüdseks on katsetatud edukalt hulganisti lahendusi, mis toimivad ka ilma selle tagamaid lõplikult tundmata.

Telesõltuvus, väljalülitamine, lunastus
Televiisorid ja ekraanid on meie tehiskaaslased, kes lahutavad me meelt, toidavad meie afekte ja tekitavad kell kaks öösel eksistentsiaalset vaakumit. Elu külmade kiirgavate pindade vahel ei ole tingimata meelakkumine.

Klapp viib vabakutselised kokku
Kui koroonapandeemia algas ning vabakutselised nõutult toetuseid ootama jäid, tuli toidufotograafina töötav Katrin Press ideele luua rakendus, mis aitaks ühiste eesmärkidega vabakutselistel tööalaselt jõud ühendada. Kuigi praegu teeb Klapp alles oma esimesi proovisamme, on see valitud Ajujahi 30 parima idee hulka ning ootab juba esimesi kasutajaid. Uurisimegi, millega täpsemalt tegu on.

Putukad ja vetikad, me tuleviku väetis
Tuleviku toit valmib üha vähem suhkrust ja jahust ja maasikavahust. Aina rohkem pannakse rõhku tervisele ja keskkonna säästmisele ning tuuakse menüüsse ootamatuid tooraineid.

Hüvasti gurmaanlus, tulevik on pulbritoidu päralt
Ühe mehe pöörane eksperiment on defineerimas paljude jaoks ümber toidu homset päeva. See saab olema mälumisvaba, antisotsiaalne, üksluine ja rangelt funktsionaalne.

Kiirkohting: Johanna-Mai Riismaa
Eesti idufirma väljatöötatud rakendus Zelos aitab vabatahtlikest koosnevaid meeskondi mängustamise kaudu tegutsema utsitada. Firma üks asutaja Johanna-Mai Riismaa selgitab, kuidas nutiajastul tulemuslikult suuri organisatsioone juhtida.

Uus tehnoloogia toob Eestisse aastaringse toidukasvatuse
Taimede kasvatamine hüljatud kortermajades või kuiva pinnase viljakaks muutmine on vaid mõned lahendused, mida tehnoloogial on pakkuda põllumajanduse efektiivsemaks ja keskkonnasäästlikumaks muutmiseks.

Tartu iduettevõtluse arenemiseks on vaja rahvusvahelistuda
Kas boheemlaslikust ülikoolilinnast võiks saada innovaatiline start-up’i-keskus? Tartu kavandab sellist digimuutust, kuid üllaid ambitsioone võivad hakata pärssima igihaljad probleemid lennuühenduse, kahaneva rahvaarvu ja investorite nappusega.

Eskalaatori edasinihutamiskiirus: ajutine igavik ajas
Aeglaselt edasinihkumise kunsti lõuend, eskalaator, mis nihutab tema kasutaja ühest maailmast teise. Mida räägivad eskalaatorid algajale entusiastile tehnika olemusest?

Enne kui masin ületab inimest. Intervjuu Jaan Tallinnaga
Allan Aksiim vestleb Vikerkaares Skype’i asutaja Jaan Tallinnaga sellest, milliseid riske võib endaga kaasa tuua tehisintellekt.

Kauge tähe valgus
Kosmoserännud on toimunud juba rohkem kui pool sajandit, kuid esialgsest romantikast ja paatosest, mis leidis väljendust rohketes kultuuritekstides, pole nüüdseks enam suurt midagi alles. Tummaks jäänud kosmos on muutnud inimese Maa orbiidist kaugemal toimuva suhtes ükskõikseks.