Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

  Varia

  Paul Delvaux (1897–1994)
„A Vanadé”, 1969. erakogu, deponeeritud Musée d’Ixelles’i, Brüssel

  Kumus toimub loeng unenägemisest ja alateadvusest

  Loeng unenägemisest ja alateadvusest täiendab 26. jaanuaril kell 18 Kumus Paul Delvaux’ näitust „Unest ärkaja”. Unenägude müsteeriumit ei ole teadupoolest siiani täielikult lahendatud, ehkki mõni vastus mõnele küsimusele on juba leitud. Müsteeriumi lahtimuukimisel on kutsutud abiks Unimed Unekeskuse psühholoog ja unenõustaja Krista Peet.

  Tartu Tähetorn. Foto: Bernt Rostad (CC BY 2.0)

  Vaatlusõhtud Tartu Tähetornis

  Vaatlusõhtud Tartu Tähetornis algavad nüüd torni remondi järel taas (annaks vaid taevas, et Tartu Ülikooli raamatukogu remondi olukord järgiks eeskuju ja avaldaks valmimise märke, et ülikoolilinna tudengid saaksid lõpuks ometi pahurdamisest puhata!)!

  „Die Hexe”, Albrecht Dürer, ca 1500. Foto: Wikimedia Commons

  Nõiaprotsessid eile ja täna

  Varauusaegses Euroopas nõiariitade süütamiseni viinud sündmused võisid saada alguse nii laste fantaasialennust kui ka harimatusest tingitud massihüsteeriast. Kuigi Euroopas on mastaapsed nõiaprotsessid ajalugu, pole tuleriitade söed üle maailma sugugi kustunud.

  Foto: Flickri kasutada niezwyciezony (CC BY-SA 2.0)

  Esoteerikapuhangute vältimine nende ennetamise teel

  Ratsionaalsust väärtustavas maailmas on esoteerika ja sellele vastandumine lörtsinud ära ka meditatsiooniharjutuste väärtuse. Sellegipoolest sobib mediteerimine tõsiseltvõetava tehnikana ka teadmistepõhisesse ühiskonda. Pealegi on väga tõenäoline, et salongikõlbulikuks saades lahendab see ühtlasi ka häda esoteerika pärast.

  Kuvatõmmis Looduskalendri kalakaamerast

  Aeglusest. Isiklikult

  Teadlikult oma igapäevahoogu ohjates on võimalik elada nii, et aeg ei kulu niisama, vaid täitub tähenduslikkusega.

  Morinda citrifolia ehk india nonipuu, mida samuti näitusel näha saab. Foto: Forest and Kim Starr (CC BY 2.0)

  Tallinna Botaanikaaias saab näha maagilisi nõiataimi

  Kuni 27. novembrini toimub Tallinna Botaanikaaias selle aasta viimane temaatiline näitus, mis on pühendatud nõiataimedele. Esindatud on nii meie kultuuris teada-tuntud raviomaduste ja maagiaga seotud taimed kui ka maailma eri paigust pärit eksootilised isendid.