Soome kolmik Avasaxa ehitab oma muusika üles põhjamaisele kargusele ja ilule, laenates elemente nii kirillitsast kui gnostitsistlikest ulmeteostest. Tulemiks on seekord tantsuline, kuid siiski tumedal territooriumil tegutsev postrokk, millele võib ise kõrva peale panna 5. aprillil Tallinn Music Weeki raames toimuval Stalkeri showcase’il ning 6. aprillil Tartus klubis Kink Konk. Bändi olemusele heitis pisut valgust bändi üks asutajaliikmetest, Lassi Peltoniemi.

Avasaxa. Foto: Karoliina Paappa.

Avasaxa. Foto: Karoliina Paappa.

Kuidas Avasaxa alguse sai?

Mina olin huvitatud sellest, et teha elektroonilist muusikat. Samuli (Huttunen – M.M.) on teinud elektroonilisi biite aastaid ja kuna me oleme sõbrad, siis hakkasime üheskoos oma materjale kokku jämmima. Sauli (Hämäläinen – M.M.), kes mängib kitarri, liitus bändiga hiljem.

Aavasaksa tähendab ka kõige lõunapoolseimat punkti Soomes, kus on võimalik jaaniööl keskööpäikest näha. Miks otsustasite just selle nime kasuks ning kuidas seostub see teie muusikaga?

Põhja-Soome on lummav koht ning põhjamaade maastikke tunnetasime me mingil määral ka oma muusikas. Muusika, mida me tegema hakkasime oli külm, tume ja ilus – just nagu Lapimaa.

Kuidas te oma muusikat kirjeldaksite?

Tantsitav postrokk.

Avasaxa ei ole ainus nimi teie muusikalises kontseptsioonis, mis seostub mõne paigaga Soomest. Teie lugu „Callavesi” on ilmselt viide Soomes asuvale Kallavesi järvele. Kas loodus ja Soome ise mõjutavaid teid palju?

Jaa, ma arvan, et loodus üleüldiselt on väga suureks inspiratsiooniallikaks.

Teie esimene omanimeline EP ilmus 2011. aasta lõpus. Kuidas on lood kauamängivaga? Mis teil hetkel teoksil on?

Meil on valmis päris lahedaid asju. Loodetavasti saame me sel aastal midagi välja lasta.

Teie loo „Valis” vokaal on venekeelne, mis sobib loo üldise meeleoluga suurepäraselt kokku. Kust tuli idee kasutada vene keelt?

Slaavi keel tundus lihtsalt hea idee. Õnneks leidsime me ühe vene luuletuse ning lõpuks kukkus see päris hästi välja.

Kirjanik Philip K. Dick andis 80ndatel välja ulmetriloogia „VALIS”, mis vaatleb jumalat gnostilisest perspektiivist. Kas teie samanimeline laul on kuidagi antud raamatuga seotud?

Sisuliselt see laul raamatuga seotud ei ole. Me varastasime ainult pealkirja.

Mida me teie Tallinna kontserdist oodata võime? Esitate uusi lugusid ka?

Loodetavasti oleme me kella 3 ajal öösel veel üleval. Esitamisele tuleb päris palju uusi lugusid. Me mängime laupäeval ka Tartus, nii et näeme seal või Tallinnas.