PEALAVA PROGRAMM
Millist ajakirjandust on meil kliimakriisis tarvis?
Joanna Laast, Madis Vasser, Marju Himma-Kadakas, Hindrek Riikoja
Kas kliimamuutused on järjekordne teema ajakirjanike töölaual, mille vahendamiseks on neil sõnavara, formaadid ja parimad praktikad juba olemas? Või eeldab rohepööre paratamatult ka meediapööret? Müürilehe festivalil analüüsime ajakirjanduse senist panust kliimakriisi kajastamisel, osutame edulugudele ja vajakajäämistele ning käime välja julgeid ettepanekuid tulevikuks. Arutlema oleme sel teemal kutsunud Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja, Eesti Päevalehe Roheportaali toimetaja Johanna Laastu, Tartu Ülikooli ajakirjandusuuringute teaduri Marju Himma-Kadaka ning Eesti Rohelise Liikumise juhatuse liikme Madis Vasseri. Arutelu modereerib Müürilehe tegev- ja sotsiaaliatoimetaja Henri Kõiv.
Ettekanne, intervjuu ja Q&A festivali peaesineja Andri Snær Magnasoniga
Mis teeb islandlaste hääle nii meeldivaks, nii eriliseks? Kas nad on Põhja-Atlandi karges tuules õppinud end kuidagi eriti osavalt väljendama ja sellega naha alla pugema? Müürilehe sünnipäeva peaesineja Andri Snær Magnason oskab sellele kindlasti vastata. Ajal kui rohepöörde keemispunkt on ühiskonna taas mitmesse lehte löönud, kutsume talvisesse Tartusse külalise, kes on juba mitukümmend aastat nii kirjaniku, režissööri kui aktivistina otsinud lepituspunkti keskkonnahoiu ja kaasegse kurnava majanduse vahel. Kas uus alumiiniumitehas on tähtsam kui puutumatu loodus või vastupidi? Miks keegi ei taha enam kalamees olla ja kas Andri lapselapsed näevad enam Islandi majesteetlikke liustikke? Need on vaid mõned küsimused, mida Magnason oma rahvusvahelisteks menukiteks tõusnud raamatutes küsib. „Ajast ja veest” (2019) ilmus vaid paar kuud tagasi lõpuks ka eesti keeles. Eestlastena on meil Magnasoni õhku visatud mõtete ja kogemuste puhul palju, millega samastuda – väike ja mitte liiga paljude valikutega riik. Kas valida lõputu kasvu teerull või on tähtsamaid alternatiive?
Sotsiaalmeedia kultuurisfääris – tüütu kohustus või kasulik tööriist?
Hanna Linda Korp, Kaisa Ling, Berit Renser, Helgi Saldo
Sotsiaalmeedia paistab paljude kultuurivälja asukate jaoks olevat neil päevil eeskätt tüütu kohustus, sest kuhu mujale on inimesed vabatahtlikult kokku tulnud; kus mujal jõuab sinu postitus või reklaamike veel kümnete, sadade (jne) inimesteni? „Kui ma X-lehekülge ei haldaks, ei oleks ma ammu enam Facebookis/Instagramis” jne. Oleme seda korduvalt kuulnud, ilmselt isegi öelnud. Samas on valdkond mühinal professionaliseerunud, andmepõhisemaks muutunud, kuidas siis üldse väike kultuuriasutus, -väljaanne või artist oma sisu või sündmusi promoda oskab? Mida siis teha, kas kohaneda, eemalduda või püsida hoopis „kusagil vahepeal” – teha vaikselt oma loomingut ja kui parajasti meelde tuleb, ka mõni postitus või foto üles visata? Paneelis osalevad noorte kirjandusajakirja Värske Rõhk peatoimetaja Hanna Linda Korp, muusik ja kultuuriajakirjanik Kaisa Ling, vabakutseline kunstnik Helgi Saldo ning sotsiaalmeediauurija ja -koolitaja Berit Renser. Vestlust juhib kultuurikriitik Kärt Kelder.
„Kirjuta, kui koju jõuad” – ööelust ja kahjude vähendamisest
Meelis Vili, Paul Lepasson, Aljona Kurbatova
21. sajandil pole enam kohta eitada, et pidutsemisega käivad kaasas erinevad meelemürgid. Näpuga vibutamisest üldiselt abi pole – tulevik on kahjude vähendamise ja ennetamise päralt. Narkootikumide testimine, öösaatjad ja inimeste harimine on vaid mõned võimalused, kuidas alkoholi ja teiste uimastite poolt tingitud probleemidele tähelepanu juhtida ning tagada endale ja teistele turvaline peokogemus. Kuidas rakendada erinevaid sekkumislahendusi Eestis ning millised on juba toimivad meetmed arutame Tervise Arengu Instituudi narkomaania ja nakkushaiguste keskuse juhi Aljona Kurbatova, klubi HALL juhataja Meelis Vili ning DJ ja Tartu ööelu veduri Paul Lepassoniga. Vestlust juhib Müürilehe elustiili- ja muusikatoimetaja Mariliis Mõttus.