29.–31. augustil toimub Tallinnas Tallinki Tennisekeskuses Eesti esimene LGBT tenniseturniir. Rahvusvahelisse GLTA (Gay and Lesbian Tennis Alliance) turniiride võrgustikku kuuluv võistlus püüab tuua Tallinnasse kokku eri riikide tenniseentusiaste. Anton Martin on üks 2019. aasta Tallinn Colour Gamesi korraldajatest.

Anton Martin. Foto: Erakogu

Anton Martin. Foto: Erakogu

Räägi natuke lähemalt, mida kujutab endast GLTA katusorganisatsioon (kus ühe juhtisikuna tegutseb ka eestlane Merit Lõokene) ja mis eesmärgil see rahvusvaheline turniiride võrgustik loodi.

Rahvusvaheline LGBT tenniseorganisatsioon (GLTA) toimetab Orlandos USAs ja selle eesmärk on pakkuda avatud, turvalist ja kaasavat ruumi ning seltskonda, mis on pühendunud amatöörtennise edendamisele ja arendamisele LGBT-kogukonnas. Turniirid toimuvad aastaringselt. Algajatest kuni tasemeni Open on viis tugevusgruppi. Hooaja lõpus toimub Amazing Champions Tournament, kuhu pääsevad isikliku kutsega ainult parimad mängijad. Kokku peetakse aasta jooksul erinevates riikides umbes 70 turniiri, enamik neist USAs ja Euroopas, kuid eelmisel aastal laieneti ka Lõuna-Ameerikasse. Bangkokis toimub näiteks eurooplaste korraldatav tenniseturniir Pride.

Millal ja miks tekkis idee Tallinnas turniir korraldada?

Idee tuua Eestisse geikogukonnale suunatud spordivõistlus tekkis siis, kui nägin kunagi internetis fotosid Šveitsis toimunud geivõistlustest (täpselt ei mäleta, mis spordialal), kus vikerkaarelipp lehvis kõrvuti Šveitsi omaga. Tol hetkel mul kahjuks peale tahte muud polnud, nii et unistuse eluviimiseks kulus kuskil 15 aastat. Pärast kuut aastat Hollandis elamist abiellusin mehega ja kolisin Belgiasse. Minu mehe hea sõber korraldas Belgias tenniseturniire ja otsis võimalust teha midagi välismaal. Tema oskused turniiride organiseerimisel ja minu ammune soov midagi Eestis korraldada viisid meid kokku. Lõime käed ja otsustasime, et kahe aasta pärast teeme tenniseturniiri Tallinnas.

Palju on räägitud homoseksuaalsest diskrimineerimisest jalgpalli kontekstis. Kas sa oskad öelda, kui palju seda professionaalses tennises ette tuleb?

Ei usu, et tennises mingisugust diskrimineerimist toimub. Tennis on eelkõige üksikmäng, kus sinu edukus sõltub peamiselt sinust enesest. Ma ei ole kuulnud diskrimineerimisest ega tea kedagi, kes oleks sellega hädas.

Kui palju mängijaid te loodate ideaalis Tallinnas näha?

Turniir kestab kolm päeva ja tuleb olla realistlik, sest aeg ja väljakute arv on piiratud, seega 150 mängijat oleks piir. Praeguse seisuga ootame kokku umbes 100 inimest, viimase info järgi on praeguseks turniirile registreerinud 72 inimest 19 riigist.

Osalesin ise ühel sellisel turniiril 2017. aastal Pariisis. Seltskond oli ülimalt sõbralik ja valitses lõbus meeleolu. Kas on kindlad ettekirjutused, kuidas turniiri peab täpselt korraldama?

GLTA saadab kohale oma vaatlejad, kes kontrollivad, et kõik sünniks vastavalt reeglitele. Turniirid toimuvad üle maailma, kuid reeglid on kõikidele samad. Tavaliselt kestab turniir 3–4 päeva. Selle aja jooksul ei mängita ainult tennist, vaid organiseeritakse ka pidulik õhtusöök restoranis, pidu ja muid väikseid üritusi, kus mängijad saavad omavahel suhelda.

Mida sa tahaksid, et antud turniir Eestis pikemas plaanis kaasa tooks?

Ma soovin, et Tallinna turniir kasvaks aastatega üheks suurimaks LGBT ürituseks mitte ainult Eestis, vaid terves Põhja-Euroopas. Praegu alustame ainult tennisega, kuid unistus oleks korraldada mitme spordialaga võistlusi, et Tallinn tõmbaks ligi rohkem inimesi naaberriikidest ja kohalik LGBT-kogukond võidaks sellest midagi. Ägedale peole minekuks, tennise mängimiseks või pride’il marssimiseks ei pea sõitma Berliini, Pariisi või Barcelonasse – seda kõike saab korraldada tasapisi Tallinnas ja nii saab meelitada siia ka uusi külastajaid. Meie turniir edendab turismi, soodustab rahvusvaheliste kontaktide teket ja võitleb muljega, justkui Eesti oleks väike hall koht, kus on ohtlik gei olla.

Eesti on olnud Baltimaade lähiajaloos teerajaja nii riigivalitsemises, finantsvaldkonnas kui ka ühiskonna üldisele arengule suunatud tegudes. Saime eksportida kõik selle, mis osutus kohalikul tasandil edukaks, nii Lätti kui ka Leetu. Meil on nii filmifestival LGBT Festheart Rakveres kui ka LGBT-koor Vikerlased, nüüd siis ka tenniseturniir. Loodan, et see on järgmine koht, kus Eesti saab olla naaberriikidele eeskujuks ja teha koostööd omandatud know-how’ga.