Sellest aastast võttis Animated Dreamsi kunstilise juhi teatepulga üle animaator ja EKA külalisdotsent Olga Pärn, kes räägib, millised tuuled puhuvad 16.–20. novembrini vältaval festivalil seekord.

Olga Pärn. Foto: Märt Rudolf Pärn

Olga Pärn. Foto: Märt Rudolf Pärn

Mis sel aastal Animated Dreamsil teistmoodi on?

Tänavu korraldab festivali uus meeskond. Meie põhimõte on säilitada see, mis on saanud juba traditsiooniks ning pakkunud huvi nii publikule kui ka filmitegijatele, ning samas tuua juurde täiesti uusi ideid, mis annavad õnnestumise korral Animated Dreamsile unikaalse koha maailma küllaltki sarnase struktuuriga animafestivalide hulgas. Käesoleval aastal on selleks uus võistlusprogramm „SHUT UP!”, milles osalevad filmid, kus ei ole ei dialoogi ega taustateksti. Paralleelselt toimub ka n-ö klassikaline võistlusprogramm, millesse valib esmakordselt filmid kolmeliikmeline žürii, kuhu kuuluvad lisaks minule Heinrich Sepp ja Kamila Kučíková.

Millest lähtuvalt olete te programmi kokku pannud? Kas on ka kindel teema, millele keskendute?

Kuna selle aasta PÖFFil on fookuses Prantsusmaa, näitame meiegi ohtralt prantsuse filme – pikki, lühikesi ja tudengifilme. Tegelikult on paar asja, mida olen silmas pidanud. Üks nendest on keskendumine animafilmiajaloo pärlitele (seekord on meie üks peakülaline itaallane Giannalberto Bendazzi, maailma animatsiooniajaloolane nr 1), teiseks ei ürita me avastada ja järgida kramplikult n-ö uusi trende, vaid käsitleme igat filmi kui kinematograafilist tervikut ning oma hinnangutes lähtume konkreetse filmi kvaliteedist. Kutsu-Juku 85. sünnipäeva tähistame kahe seansiga. Üks nendest on Silent Movie Nighti raames toimuv sünnipäevapidu koos progressiivse džässbändi ja tšehhi vintage-reklaamidega aastatest 1920–1930.

Mis on teie arvates selleaastase programmi pärlid, mida kindlasti vaatama peaks?

Juba mainitud animaajaloo pärlitest on selle aasta valikus prantsuse sci-fi klassika „Metsik planeet” („La planète sauvage”), mille suurel ekraanil vaatamine on kahtlemata erakordne elamus. Esimest korda jõuab Eestisse prantsuse Art Brut’i stiilis lühinukufilmide valik. Õppisin ise Prantsusmaal ja koostasin selle programmi väikestest aaretest, mille olin avastanud oma õpingute ajal.

Üks maailma vanimaid animafestivale, mis toimub Ottawas, sai just 40-aastaseks. Palusin OIAFi animamaailmas legendaarsel kunstilisel juhil Chris Robinsonil koostada meile kaks programmi OIAFil grand prix’ võitnud filmidest. Tulemus on lausa vapustav. Programmis on nii klassikat, näiteks Priit Pärna „Porgandite öö”, kui ka noorte autorite töid, näiteks eelmise aasta grand prix’ võitja „Small People with Hats” (Sarina Nihei, 2015).

Kümme aastat Eesti Kunstiakadeemia animaosakonda on hea põhjus näidata suurt valikut nimetatud koolis valminud filmidest. Lisaks toimuvad meistriklassid ning EKA tudengifilmide DVD ja menukate Eesti reklaamistuudiote tutvustused.

Mis tuuled puhuvad animatsioonimaailmas aastal 2016? Mida uut ja huvitavat on toimumas?

Moes on ANIMATSIOON. Ast kuni Zni välja – nukufilmid, 3D, joonisfilmid, TVPaintis tehtud 2D-filmid. Väga palju oli sel aastal kaamera all maalitud filme. Kindlasti on üks trend kasutada (või imiteerida) klassikalisi trükitehnikaid (nagu siiditrükk või linoollõige).

Kogu info Animated Dreamsi kohta leiab festivali kodulehelt.