Mis seal ikka, elu on endiselt pausil, nõnda ka kultuur. Veebikontserdid, -etendused, -konverentsid ja -kirjandusõhtud tulevad ikka koju kätte, aga ausalt öeldes on juba üsna kopp ees „koroonaajale kohasest” „videosilla vahendusest” jne/vmt. Puudust on ikka just siin-ja-praegu-tähistamisest. Aga worry not, kui ikka hästi tahta, leiab põhjuse tähistamiseks igal jumala päeval!

Just nende tegelaste tõrjumisega tavatsesid vanad eestlased aprillikuus aktiivselt tegelda. Foto: flickri kasutaja Dennis Matheson (CC BY-SA 2.0)
Just nende tegelaste tõrjumisega tavatsesid vanad eestlased aprillikuus aktiivselt tegelda. Foto: flickri kasutaja Dennis Matheson (CC BY-SA 2.0)

01.04.

KARJALASKEPÄEV

Jah, 1. aprillil võib nalja ka teha, aga karta on, et vana hea „su selg on valge” veebikoosolekul ülemäära hästi ei tööta. Meenutagem aga, et vanarahvas pidas 1. aprillil hoopis karjalaskepäeva (muidugi kas globaalse kuumenemise või millegi muu tõttu muutus aja möödudes karjalaske- ja põllutööpühana üha olulisemaks hoopis 23. aprillil peetav jüripäev). Ühesõnaga, karjalaskepäeval on paslik lõpuks välja lasta talveajal tubastes tingimustes toimetanud kari ning sooritada ka maagilisi riitusi, et tagada karja tervis, loomade kojutulek ja sigimine, ka ei tohiks sel päeval jätta mingil tingimusel tähelepanuta huntide tõrjumist! Karjalaskepäeva oluline päevakorrapunkt on karjase rituaalne kastmine, mis vanade eestlaste eeskujul tähendab seda, et tuleb kallata karjasele krae vahele vett, misjärel ulatada vettinud mehikesele lohutuseks keedetud muna ja karjasekakk.

02.04.

KÕNNI-TÖÖLE-PÄEV

Suur reede muidugi ja kõik sellega kaasnev samuti, aga lisaks sellele on aktuaalseks kerkinud mitteametlik püha Walk to Work Day ehk kõnni-tööle-päev, mida tähistatakse esmajoones Ameerika Ühendriikides, aga ka teised (peamiselt ingliskeelsed) riigid on siit snitti võtnud. Kõik pühendunud tähenärijad, kes kalendrit peast teavad, asuvad muidugi kohe tuututama, et mis amerikanism see siis on, pühataevas, Halloween all over again, meil ju on 22. septembril autovaba päev, mis on igatahes palju rahvuslikum kui mingi kõnni-tööle-päev! Erinevalt autovabast päevast on kõnni-tööle-päev rändpüha, mis langeb alati n-ö poolpidusele tööpäevale ehk aprilli esimesele reedele. Sel päeval tasub mõelda nii süsiniku jalajäljele kui ka oma tervisele ning võimalusel hoiduda tööleminekul ka ühistranspordist. Lisaks, kui on vaja ülemusele head vabandust, miks sa (jälle) hilinesid, saab siinkohal öelda, et Müürilehes kirjutati ja no kõndisidki siis tööle (läbi Lasnamäe näiteks).

Kõigile vabakutselistele, aga ka ajutistele kodukontorirottidele soovitame seejuures Anti Saare retsepti: „äratus – hommikusöök – väljumine eesuksest – tiir ümber kvartali ehk „tööleminek” – sisenemine tagauksest – töö – väljumine tagauksest – pood, jalutuskäik pruudiga, kokkusaamine sõbraga – sisenemine eesuksest – puhkus.”

04.04.

GEOLOOGIDE PÄEV

Iga aasta aprilli esimesel pühapäeval (muide juba 1966. aastast peale, mil tähtpäev ühes mitmete teistegi üksikute ametikohtade ja elualade esiletõstmise pühadega Nõukogude Liidus alguse sai!) tähistatakse geoloogide päeva. Millegipärast kipub nimetatud püha aga „ülejäänud kontingendil” üha kergemini ununema. Selle aastatepikkuse hooletuse ja eiramise kompenseerimiseks tasubki selle aasta 4. aprillil lasta käiku järgmine skeem: 1) mõtle geoloogidele; 2) räägi geoloogidest vahetpidamata; 3) pöördu Messengeris tuttavate geoloogide poole, et õnnitleda neid sel tähtsal päeval palavalt ja suuresõnaliselt; 4) miks mitte tõsta õhtupoolikul klaasike kõigi maailma geoloogide terviseks.

08.04.

KADUNELJAPÄEV

Kaduneljapäev ei ole konkreetne püha ega esine sugugi ainult aprillikuus. Üleüldse tugevalt neljapäevausku eestlaste kuukalendri ajaarvamises märgib kaduneljapäev alati vana poolkuu neljapäeva, olles sestap ka (üleüldse kuu-usku) esoteerikute oluliseks tähtpäevaks. Vanarahva uskumist mööda tagavad sel päeval ette võetud rituaalsed toimingud edu suurpuhastuses ning putukate ja näriliste hävitamises. Samuti tasub just kaduneljapäeval asuda võitlusse konnasilmade ja kaega, aga lisaks sellele ka liigse kehakaaluga. Mis muud kui majapidamist kraamima ja kaalu langetama! Esoteerikud soovitavad sel päeval ette võtta ka energeetilisi suurpuhastusi – mida iganes see siis ei tähendaks, viirukeid vms?

11.04.

JUUSTUFONDÜÜPÄEV

Kes on juhtunud vaatama Netflixist briti koomiku James Acasteri neljaosalist stand-up specials’it „Repertoire”, mäletab ehk südantlõhestavat lahkuminekurepliiki: „She left me on national fondue day. Of all days.”

Aga muidugi on ka juustufondüüpäeva puhul tegemist veel ühe hirmsa ameerika kommertspühaga, mille aktuaalsus seisneb praegu aga peaasjalikult selles, et just siis võib hea tahtmise korral tagasi teenida kaduneljapäeval ebaõiglaselt kaotatud kalorid. Võib ju mõelda, et fondüü (maakeeli sulatatud juust) on eeskätt roog suurema seltskonnaga nautimiseks, aga miks mitte anda seekord endale võimalus kogu pajatäis ise (või väiksema leibkonnaga) sisse keerata? Nagu öeldakse, kui sa usud, siis sa suudadki. See, kel fondüü valmistamise ja serveerimise vahendeid aga käepärast pole või kes mingil muul põhjusel juustu ei talu, võib tähistada 11. aprillil hoopis allveelaevapäeva. Reeglid peab küll ise välja mõtlema, aga eks siinkohal ongi võimalus panna kindel alus omaenda iga-aastastele traditsioonidele.

18.04.

MONUMENDIPÄEV

Rahvusvahelist monumentide ja vaatamisväärsuste päeva 18. aprillil on õieti võimalik ka „koroonaajal” ja „pandeemiatingimustes” üsna edukalt tähistada, kuna teatavasti paiknevad monumendid üldjuhul „välitingimustes”. Nii saab ette võtta väikse palve- või muidurännaku endale juba sümpaatsete või veel uute mälestusmärkide juurde. Kuna monumendipäev langeb sedakorda õnnekombel nädalavahetusele, saavad ka need viimased õnnetud, kes pole veel kodumaa kuulsaimat monumenti näinud, end Viljandi poole asutada (järgides seejuures mõistagi 2 + 2 jm meetmeid, muidu jääb suvi ära!).

20.04.

HIINA KEELE PÄEV

2010. aastal nimetas ÜRO kõigi oma töökeelte (inglise, prantsuse, hispaania, hiina, araabia ja vene keele) pühitsemiseks kuus uut rahvusvahelist tähtpäeva. Prantsuse keele päeva 20. märtsil magasime sel aastal küll juba maha, aga 20. aprillil ei tasu jätta tähelepanuta hiina keelt! Selle tähistamiseks soovitatakse muidugi eri veebilehtedel „õppida natuke hiina keelt” jne, mis on igati pädev mõte, aga päris selgeks seda vist ühe päevaga küll ei saa. Miks mitte aga võtta sel päeval kätte mõne tuntud hiina autori raamat (kui alustada ilmselgest, siis näiteks nobelist Mo Yani „Punane sorgo” Märt Läänemetsa tõlkes) ja tutvuda natuke kaugema kultuuriga. Need, kel aga 90ndatest või 00ndatest mõni tätoveeritud hieroglüüf nahka on kaunistamas, võiksid sel päeval tingimata välja uurida, mida kõnealune märk täpsemalt tähendab. 23. aprillil on küll kohe järele jõudmas ka ÜRO inglise keele päev, mille puhul tasub siis näiteks tarbida vahelduseks ingliskeelset kultuuri ja pikkida eestikeelsesse teksti tihedasti ingliskeelseid sõnu ja fraase.

23.04.

JÜRIPÄEV

Kui aga pöörata vahepeal pilk taas koduse maakamara poole, siis kohe nähtubki, et 23. aprillil tähistas vanarahvas jüripäevaga kevade (mis tähendab muidugi, et kevadtööde) algust. Nagu karjalaskepäevalgi, tasub ka jüripäeval silmas pidada kõike hunditõrjega seotut – uskumuse järgi sidus huntide patroon püha Jüri just jüripäeval huntide suu kinni, mistõttu võis loota, et viimased jätavad koduloomad rahule.

Mitte et see „neil päevil” eriline probleem oleks, aga mõnele ehk meenutuseks siiski vajalik: vanarahvas teadis, et absoluutselt on jüripäeval keelatud külaskäimine! Õieti ei tasuks sel päeval ka võõrastega rääkida, sest igasugune sõnavahetus annab teatavasti ka võimaluse karjaõnne jm ära nõiduda. Ka ei tohi jüripäeval sõpradele ega naabritele esemeid laenata (muidu läheb kõik vara majast välja), hoiduda tuleks tingimata ka põllutöödest, okste kojutoomisest (või tulevad maod koju!), keelatud on kudumine (et kahjureid taimedest eemal hoida), lõppeks aga ei tohiks 23. aprillil ka kolistada ja paugutada (see meelitaks nimelt pikset ligi).

Tõusta tuleb jüripäeval vara ja uinuda tulevalguseta, vahepeale jääb jürituli, ümber karja käimine, raudeseme asetamine laudaläve alla, karjavitsa räästasse torkamine jne jne. Ühesõnaga tuleb tegus reede, tehkem sel puhul kalendrisse juba aegsasti ruumi.

24.04.

LÕHNATAJUPÄEV

Kõige aktuaalsem paistab sedakorda olevat aga vähetuntud tähtpäev, milleks on Ühendriikides iga aasta aprilli viimasele laupäevale langev Sense of Smell Day ehk tõlkes lõhnataju- või haistmismeelepäev. Tähtpäeva tähistamiseks on soovitus seekord üsnagi lihtne: kel lõhnataju parasjagu olemas, see hinnaku, kel aga just puudu, see meenutagu hea sõnaga.