„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord räägime Internet Cafe korraldaja ja dekoraatori Liisa Aaniga pidudele visuaalse atmosfääri kujundamisest.

Foto: Gert-Rasmus Rannamets

Milline on su erialane taust ja kuidas sattusid üritustele dekot looma?

Lõpetasin 2021. aastal Tallinna Tööstushariduskeskuse kergete rõivaste rätsepa erialal. Jätkasin õmblemisega ka pärast kooli lõpetamist ja nüüd töötan oma projekti Newering kallal, mille jaoks loon peamiselt kasutuskõlbmatutest riietest uusi rõivaid. Esimene üritusele deko loomise kogemus tuli juhuslikult, kui tundus hea mõte ühendada elukaaslasega jõud peokorralduses. Minu õmblemis- ja kangastega töötamise oskus tuli kasuks ja nii jäingi lisaks muule korraldusele rohkem ka füüsiliselt dekoratiivse poolega tegelema.

Oled kujundanud Internet Cafe ja National DJ Day pidude atmosfääri. Millest sa nende ürituste kujundamisel lähtud ja mida see töö hõlmab?

Meie pidudel kipub alati olema kindel teema. See ei pea tähendama otseselt kostüümi või tähtpäeva, millest lähtuvalt ruum kaunistada, vaid võib olla ka midagi üldisemat või spetsiifilisemat. Näiteks Petting Zoo nimelisel peol, mille eesmärk oli koguda raha varjupaigaloomadele, kaunistasin hoopis iseennast pehmete mänguloomadega, kuna olin liikuv annetuskast. Kaks suve oleme teinud ka SummerJami, mille põhiline eesmärk on tekitada külalistele üheks ööks tunne, et nad on kuskil mujal, mitte linnas või jälle samas klubis, kus alati. Esimese SummerJami puhul panime dresscode’iks tie-dye-tehnikas riided ja valmistasin mõlemal aastal ka bännerid, kus oli kas artistinimi või kebab. National DJ Day peol jätkasin bänneriga ja riputasin DJ-puldi taha ainult ühe lina kirjaga „I ❤️ DJ”, sest rohkem polnud vaja. 

Mis piiranguid seab ja mida võimaldab ruum? Mis materjale, vahendeid ja meediume sa tavaliselt kasutad?

Ise midagi valmistades kasutan enamasti kangaid, prügi, õmblusjääke ja ka klubi enda dekoratsioone. Kaks aastat tagasi tegime sügisel halloween’i-teemalise peo, et esitleda Karl Martiani uut albumit, ja selle puhul nägin võimalust kasutada ära juba territooriumil lebavaid langenud lehti. Pärast kokku riisutud lehtede prügikottidesse panemist ja teibi ümber tõmbamist sain tulemuseks päris kõhedad laibakotid. Lisaks füüsilistele dekoratsioonidele leiab Cafe pidudelt enamasti ka seinale projitseeritud animatsioonid. Märtsi algusesse planeeritud Internet Cafel Sveta Baaris avaneb mul võimalus teha ehk natuke suurejoonelisem lavakujundus koos kogenud meistritega.

Kas sinu arvates on alternatiivsete pidude kujundamisel ka mingid konkreetsed trendid, mis praegu populaarsed on? 

Minu hinnangul trende kui selliseid ei ole, sest kohalikud alternatiivsed peod loovad pigem atmosfääri vastavalt visioonile, mis üldjuhul erineb iga peoga. Muidugi mängivad suurt rolli ka ruumid, artistid, aastaajad ja muud pidevas muutuses olevad tegurid, kuid korraldajate algne visioon on see, mis kõik toimima paneb. Ja see on kindlasti palju lahedam kui ühised trendid. 

Mis festivalidel või üritustel oled käinud, mille kujundus jättis sügava mulje?

Aprillis üheaastaseks saav kohalik peosari Shelter on üks minu kindel lemmik. Samuti on eredalt meeles juba pillid kotti pannud Hip Replacementi dekod.