Kanadas, Briti Kolumbia provintsis Whistleris toimuvad 5.–9. augustil XXXII Lääneranniku Eesti Päevad. Eestist sõidab sinna kohale suur hulk kultuurikollektiive üle 130 osalejaga, festivali seminaridel tuleb juttu kultuurist ja poliitikast ning toimub mitmeid suuremaid ja väiksemaid kontserte.

Foto: Lääneranniku Eesti Päevad

Foto: Lääneranniku Eesti Päevad

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsleri Anne-Ly Reimaa sõnul ühendab lääneranniku päevade traditsioon eestlasi mitte ainult USAs ja Kanadas, vaid ka laiemalt. „Meile on tähtis, et välismaal elavatel eestlastel säiliks side Eesti ja eesti kultuuriga. Me saame oma jälge maailmas mõõta eelkõige kultuuri elujõulisusega, seega peame eesti keelt ja kultuuri hoidma kõikjal, kus vähegi võimalik,” rääkis Reimaa.

Ta toonitas, et globaalne eestlus on Eesti jaoks äärmiselt oluline ressurss ja konkurentsieelis: „Just tänu väljaspool Eestit elavatele eestlastele on Eesti rahvusvaheline kohalolek ja hääl märksa tugevam, kui meie rahvaarv seda eeldaks.”

Eesti ja Kanada suhted on olnud vastastikku mõistvad ja tihedad. Teise maailmasõja järel sai Kanadast uus kodumaa kümnetele tuhandetele Eesti pagulastele ning Kanada ei tunnistanud iial Eesti annekteerimist Nõukogude Liitu. Praegu elab Kanadas suuruselt teine Välis-Eesti kogukond (ligi 24 000 inimest), mis annab kahe riigi suhetele olulise lisamõõtme.

Ülemaailmsete eestlaste kokkutulekute seas olevatel Lääneranniku Eesti Päevadel kohtuvad nii kodueestlased kui ka väljaspool Eestit elavad eestlased, nende sõbrad ning toetajad. Eestist Kanadasse viidav kultuurikava on laiahaardeline: osalevad rahvusooperi Estonia solistid, Vanemuise teatri balletiartistid, ansamblid Tuuleviiul, Justament, Võlukeeled, kooridest Saaremaa meeskoor, E STuudio noortekoor ja paljud teised; toimuvad filmilinastused jpm. Kultuuriministeerium on kollektiivide (133 inimese) osalemist toetanud ühtekokku 71 455 euroga.

Sündmuste täpset kava vaata siit.