Täna kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis rahvusvaheline näituseprojekt „The Homunculus Collection”. Näitusel osalevad kunstnikud Carla Castiajo, Hekla Dögg Jónsdóttir, Laura Kuusk, Camille Laurelli, Carlos Lazarich, Sten Saarits ja Michael Sell, näituse kuraator on Stacey Koosel.

Visuaal: Carla Castiajo

Visuaal: Carla Castiajo

Keskajal nimetati kunstlikult loodud inimelu homunculus’eks (lad.k. „väike inimene”). Alkeemikud uskusid, et õigete tingimuste olemasolul on võimalik luua inimene. Arvati, et inimese seemnerakk sisaldab miniatuurseid olendeid, mida saab suureks kasvatada mullas või laboratooriumis.
Homunculus’e müüti on kasutatud paljudes kirjandusteostes, Faustist Frankensteinini.

Kunstlikul viisil inimelu loomisel on aga eetilised tagajärjed. Saksa tummfilmirežisöör Otto Ripert käsitles teemat filmiseerias „Homunculus” (1916–1917). Filmi süžee jälgib meest nimega Homunculus, kes ei suuda tunda armastust. Kui Homunculus avastab, et ta on kunstlikult loodud inimene, kellel pole hinge, otsustab ta maailma põlema süüdata. Homunculus muudab aga oma meelt, taibates, et poliitiliseks despoodiks saades on tal suuremad võimalused inimkonnale kätte maksta.

Homunculuse argumendiks on teooria, mis väidab, et üks väike inimene, kes istub sinu peas, jälgib välist maailma nagu vaataks filmi. Antud argument on tegelikult arutlusviga, kuna eeldab enda sees olevate aina väiksemate ja väiksemate inimeste ehk homunculi’te lõpmatut regressi. Teooria eksisteerib püüdena ühendada väliste meelte (nagu nägemine) dualismi sisemise vaatajaga (ego).

Kuraator Stacey Koosel näituse idee sünnist: „Minus tekkis huvi homunculus’e mõiste vastu digitaalse identiteedi uurimise ajal. Digitaalne identiteet kui kunstliku inimelu loomine internetis eraldab meele kehast ja virtuaalse materiaalsest. Kutsusin seitse kunstnikku Ameerikast, Eestist, Prantsusmaalt, Islandilt, Portugalist ja Hispaaniast avastama homuncul’i teemat ning käesolev näitus on selle uurimistöö tulemus.”

Täna kell 18.00 toimub avamise raames ka vestlus kunstnike Hekla Dögg Jónsdóttiri ja Michael Selliga.

Näitus jääb avatuks 1. septembrini 2014.