Märtsi lõpus uue, „Laane universumi” nimelise kauamängiva ilmutanud Joel Tammikut võib nimetada Eesti tõeliseks ambient’i-veduriks, kes on katsetanud muusika eksperimentaalsete ning IDMi poole kalduvate detailidega juba millenniumivahetusest alates. Kuigi loodushelide kasutamine ei ole Tammiku loomingus midagi uut, on ta viimasel albumil linnuhääled ning tuulehelid oma elu elama pannud, luues neist eraldi meloodiad, mitte pikkides neid ainult atmosfäärilisteks taustahelideks. Joeli puhul on märkimisväärne ka fakt, et kogu muusika produtseerimine ja levitamine kulgeb tal enda käe järgi, seda suuresti tema 2010. aastal loodud sõltumatu plaadifirma Väli kaudu. Pikaajalistele kogemustele tuginedes jagabki Tammik seekord juhtnööre, kuidas oma loomingut suuremaid rahapatakaid tuulde loopimata kuuldavaks ja nähtavaks teha.

Joel Tammik.Foto: erakogu

Joel Tammik.Foto: erakogu

1. Tuleb olla eneses kindel ja ajada jonnakalt oma rida. Selle tulemused ei ole küll kiirelt nähtavad, kuid lõppkokkuvõttes tasub asi end ära.

2. Demod, demod ja demod. Olles ise aktiivne, tehes taustauuringut ning saates laiali hästi palju demomaterjale on võimalik saada plaadistamisleping mõne tuntud plaadifirmaga, mis on uuele artistile eluliselt tähtis. Hiljem on seega kergem hakata ise plaate välja andma, kuna oled tekitanud endale lojaalse fännibaasi.

3. Ise muusikat välja andes pead omama nägemust kogu albumi loomise protsessi erinevatest etappidest. Palju läheb mingi detaili tootmine, kulud, tulud. Keegi ei taha ju enda plaatide väljaandmisele peale maksta.

4. Hea oleks tunda välisriikides paari lojaalset ajakirjanikku või partnerit, kellel on võimalused ja kogemused seoses retsensioonide erinevatele kriitikutele suunamisega.

5. Tänapäeval on võimalik müüa oma muusikat väga vabalt ka ainult Bandcampi kasutades, kuna sõna levib ning see on põhiline.

6. Kui olemas on sissetulek ka mujal töötamisest, on võimalik loomingulises pooles järeleandmisi mitte teha.

7. Mida rohkem ise teed, seda rohkem juhid protsessi ning kokkuvõttes kaotad vähem sissetulekut.

8. Tee midagi ainult siis, kui leiad selles õigustust. Millegi tegemine lihtsalt tegemise pärast, omamata mingitki tagamõtet, ei anna kahjuks enamasti tulemust.

9. Ole aktiivne, kuid mitte pealetükkiv.

10. Tuleks arvestada sellega, et miski ei sünni üleöö. Mida pikaajalisemalt sa oma arenguid, mõtteid ja eesmärke ette planeerid, seda suurem võimalus on püsima jääda. Ära kohku sellest, kui tuleb ette hetki, mil sul puudub usk enesesse. See on ajutine. Elu käibki lainetena.